Economia Germaniei a înregistrat o creştere în trimestrul doi din 2022, depăşind estimările analiştilor, datorită cheltuielilor guvernamentale şi ale gospodăriilor, în pofida crizei din energie, arată datele publicate joi de Oficiul Federal de Statistică (Destatis).
În estimarea iniţială din iulie, Destatis prognozase o stagnare a economiei în trimestrul doi din 2022, după ce în primele trei luni din acest an s-a înregistrat un avans de 0,8%, potrivit Reuters.
În trimestrul doi din 2022, cheltuielile gospodăriilor au urcat cu 0,8%, comparativ cu precedentele trei luni, în pofida inflaţiei ridicate şi a crizei din energie, în timp ce cheltuielile guvernamentale au urcat cu 2,3%.