FacebookTwitterLinkedIn

Schimburile comerciale dintre Germania şi România au atins valoarea de 18,4 miliarde de euro, în prima jumătate a acestui an, în creştere cu 12,3%, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2021, arată datele Biroului Federal de Statistică (Destatis).

Exporturile Germaniei către România s-au ridicat la valoarea de 9,8 miliarde de euro, reprezentând o majorare de 8,8%, raportat la perioada de referinţă, în timp ce importurile Germaniei din România au însumat 8,6 miliarde de euro, în creştere cu 16,6%, notează Agerpres.

Astfel, România se află pe locul 19 în topul partenerilor comerciali ai Germaniei privind exporturile şi pe locul 21 privind importurile.

Sebastian Metz, director general şi membru în Consiliul Director al AHK România: „Asistăm la un interes substanţial al firmelor germane de a deschide afaceri în România, respectiv de a-şi extinde aici activităţile, ceea ce pune bazele unei şi mai bune dezvoltări a comerţului bilateral.

Dacă se menţine această dinamică, valoarea schimburilor comerciale bilaterale se apropie în 2022 de 40 miliarde de euro.

Având în vedere reorientarea lanţurilor internaţionale de aprovizionare, dar şi datorită deschiderii de noi zăcăminte de gaze naturale, România reprezintă un amplasament investiţional bun pentru economia germană. Relaţiile bilaterale nu se pot decupla însă de evoluţiile geopolitice globale.

Inflaţia crescută, dobânzile mari, preţurile ridicate la energie, blocajele existente din lanţurile de aprovizionare, încrederea scăzută a consumatorilor sunt doar câţiva factori care apasă din ce în ce mai mult asupra economiei.”

AHK România este reprezentanţa oficială a economiei germane şi totodată cea mai mare Cameră de comerţ bilaterală din România.