FacebookTwitterLinkedIn

Dmitri Medvedev, un aliat important al președintelui rus Vladimir Putin, a declarat vineri că Moscova nu își va opri campania militară în Ucraina, chiar dacă Kievul ar renunța oficial la aspirațiile sale de a adera la NATO.

Fostul președinte Dmitri Medvedev, acum vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Rusiei, a mai spus într-un interviu acordat la o televiziune franceză că Rusia este pregătită să poarte discuții cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în anumite condiții, transmite Reuters.

Chiar înainte de invazia din februarie, Moscova a clarificat că apartenența Ucrainei la NATO era ”inacceptabilă” pentru Rusia.

„Renunțarea la participarea la Alianța Nord-Atlantică este acum vitală, dar deja insuficientă pentru a asigura pacea”, a declarat Medvedev pentru televiziunea LCI.

Rusia, a adăugat el, va continua campania până când obiectivele sale vor fi atinse. Putin susține că vrea să „denazifice” Ucraina. Kievul și Occidentul au declarat însă că acesta este un pretext nefondat pentru un război de cucerire.