FacebookTwitterLinkedIn

Aeroporturile şi companiile aeriene europene au publicat o scrisoare deschisă adresată preşedintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în care denunţă timpii mari de aşteptare cauzați de punerea în aplicare a controalelor la frontieră legate de Sistemul de intrare/ieşire (EES) din spaţiul Schengen.

În scrisoare, cer să li se permită suspendarea temporară a controalelor, pe parcursul lunilor iulie şi august, notează EFE și Agerpres.

Scrisoarea îndeamnă „să se acţioneze imediat” şi „să se adopte fără întârziere” măsuri care să permită statelor membre să suspende total EES „în mod preventiv, de câte ori volumul de pasageri depăşeşte capacitatea operaţională a punctelor de control la frontieră, cel puţin pe parcursul lunilor iulie şi august”.

De asemenea, în scrisoare se mai cere stabilirea „unui mecanism permanent de flexibilitate operaţională pentru luna septembrie”, care să permită autorităţilor de control la frontieră să suspende procedurile EES „în circumstanţe excepţionale, clar definite”.

Potrivit aeroporturilor şi companiilor aeriene, aceste măsuri ar trebui să se menţină în vigoare „până când vor fi rezolvate în totalitate provocările structurale”, respectiv până când va exista personal suficient la punctele de control la frontieră, funcţionarea EES va fi total stabilă şi fiabilă, va exista o aplicaţie de preînregistrare în toate ţările, precum şi o „funcţionare operaţională completă a chioşcurilor de autoservire şi a porţilor automate de control la frontieră”.

Scrisoarea atenţionează că s-a ajuns la un punct critic şi că actuala implementare a EES „are consecinţe operaţionale grave, afectând pasagerii şi supunând autorităţile de la frontieră, aeroporturile şi companiile aeriene la o presiune nesustenabilă”.

„De aceea, solicităm intervenţia dumneavoastră imediată, înainte ca situaţia să se deterioreze şi mai mult în timpul sezonului de vară cu multe călătorii”, se subliniază în scrisoare.

Aeroporturile şi companiile aeriene dau asigurări că înţeleg rolul noului sistem de control şi reamintesc că, de-a lungul anilor, au colaborat în acest sens cu investiţii, adaptări operaţionale şi mobilizarea resurselor financiare şi umane.

În acest context, susţin că, de la implementarea integrală a EES, în aprilie, timpul de aşteptare la frontieră a crescut considerabil, ajungând până la 5 ore în momentele cu trafic intens şi că întârzierile „afectează milioane de pasageri”.

În acelaşi timp, în scrisoare se subliniază că aeroporturile şi companiile aeriene se confruntă cu perturbări operaţionale în creştere, precum întârzieri ale zborurilor şi pierderi de conexiuni şi o presiune tot mai mare asupra personalului din prima linie.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.

De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.