FacebookTwitterLinkedIn

Administraţia Fondului pentru Mediu a lansat luni programul privind dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare pentru vehicule electrice şi hibrid plug-in. Autorităţile locale, staţiunile turistice şi unităţile de învăţământ pot obţine finanţare integrală dacă depun dosarele până la data de 23 decembrie 2022. 

Alocarea fondurilor se va face conform principiului „primul venit, primul servit”.

Programul are un buget de 500 de milioane de lei, iar solicitanţii pot obţine până la 10 milioane, în funcţie de dimensiunea localităţii şi tipul instituţiei. De exemplu, o unitate de învăţământ poate obţine cel mult 400.000 de lei, o comună, maxim un million de lei, un municipiu, 5 milioane, iar Bucureştiul poate solicita 10 milioane de lei, informează Radio România Actualități.