FacebookTwitterLinkedIn

O analiză iBanFirst arată că perechea EUR/USD a pierdut 13% din valoarea sa de la începutul anului până în prezent.

Mai mult, iBanFirst estimeză că prețul de cotare va atinge pragul minim de 0,90 pe parcursul acestei ierni, ca o consecință directă a viitoarelor dificultăți legate de lanțurile de aprovizionare.

Aprecierea puternică a dolarului este un semn de accelerare a recesiunii unei economii globale afectată din plin de inflație și de criza energetică. Este de așteptat ca aceasta să debuteze în țările emergente, care sunt mai sensibile la fluctuațiile valutare.

Zona euro se află, de asemenea, în prima linie. La fel ca în cazul crizelor sanitare, nicio regiune geografică nu se poate considera imună la un dolar prea puternic. Inflația importată va sfârși mai devreme sau mai târziu prin a contamina întreaga economie mondială.

Ce a determinat hegemonia dolarului?

Înrăutățirea situației economice a Europei, cauzată de spirala inflaționistă și de criza energetică și accentuată de cursul de schimb nefavorabil pentru materialele importate au condus la deprecierea monedei europene și la întărirea dolarului. Hegemonia monedei americane are un impact semnificativ nu doar asupra stării finanțelor publice, ci și asupra bilanțurilor companiilor din SUA și Europa.

Aprecierea dolarului afectează veniturile companiilor americane cu afaceri internaționale

În actualul context, companiile americane care realizează o parte din vânzări în Europa înregistrează o reducere a veniturilor nete în momentul în care veniturile filialelor europene sunt repatriate și convertite în dolari. Această scădere este cauzată de diferențele nefavorabile de curs valutar.

Pe lista companiilor cel mai afectate în prezent de forța dolarului se află giganții tech, printe care Meta, Amazon, Apple etc. Este oarecum logic, deoarece piața lor este globală și, în multe cazuri, mai mult de jumătate din veniturile lor sunt generate în afara teritoriului american. Pe locurile următoare se află sectorul materialelor prime (companii producătoare de metale, produse chimice sau metale neferoase) și industria de telecomunicații.

Companiile exportatoare din Europa sunt favorizate de creșterea dolarului

În Europa, în schimb, creșterea puternică a monedei americane favorizează companiile exportatoare, cele a căror competitivitate a prețurilor pe piețele de export este îmbunătățită de deprecierea euro și cele care generează o parte din veniturile lor în SUA.

Principalele beneficiare sunt companiile din domeniul sănătății, întrucât acestea își obțin o mare parte din venituri de pe piața americană. Pe poziția a doua și, respectiv, a treia se află comercianții care vând bunuri de consum (electronice, îmbrăcăminte și bunuri de lux, de exemplu) și industria prelucrătoare. Pe de altă parte, societățile de servicii publice, precum și firmele din sectorul construcțiilor și cel financiar (acesta din urmă este adesea absent de pe piața americană din cauza barierelor la intrare și a riscurilor juridice), sunt mai puțin expuse în ceea ce privește vânzările.