FacebookTwitterLinkedIn

Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică, în perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2022, au totalizat 10,492 milioane de persoane, în creştere cu 20,6% faţă de perioada similară din 2021, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS).

Din numărul total de sosiri, în primele 11 luni din 2022, cele ale turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 86,1%, în timp ce sosirile turiştilor străini au reprezentat 13,9%.

Înnoptările înregistrate în structurile de primire turistică în perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2022 au totalizat 22,756 milioane, în creştere cu 16,4% faţă de cele din aceeași perioadă din 2021.

Pe judeţe, numărul de sosiri ale turiştilor în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare a înregistrat valori mai mari în: Bucureşti (1,348 milioane persoane), Constanţa (1,236 milioane persoane) şi Braşov (1,084 milioane persoane), iar înnoptările turiştilor în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au avut valori mai mari în: Constanţa (4,070 milioane), Bucureşti (2,665 milioane) şi Braşov (2,015 milioane).

Pe ţări, cele mai multe sosiri ale turiştilor străini cazaţi în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare în perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2022 au provenit din: Germania (163.100 persoane), Israel (132.000 persoane) şi Italia (109.700 persoane). Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, au fost de 11,659 milioane persoane, în creştere cu 86,8% faţă de perioada 1 ianuarie – 30 noiembrie 2021.