Casa lui Dick Van Dyke, la vânzare pentru aproape trei milioane de dolari
O reședință luxoasă din anii ’70, care pare concepută pentru a satisface orice capriciu: teren de tenis, piscine, cramă, cinematograf privat și terase care oferă panorame spectaculoase asupra Oceanului Pacific. Și este de vânzare…

Villa di Vita Bella, o proprietate emblematică situată în enclava miliardarilor din Malibu, la adresa 3415 Sweetwater Mesa Road, a revenit pe piață cu un preț pe măsura prestigiului căpătat de pe urma foștilor locatari: 29,9 milioane de dolari. Situată în comunitatea păzită Serra Retreat, reședința promite o combinație rară între eleganța europeană și farmecul relaxat al coastei californiene, oferind priveliști panoramice asupra Oceanului Pacific din aproape orice colț al domeniului.
Istoria locuinței este la fel de bogată ca și arhitectura sa: de-a lungul anilor, proprietatea a atras nume sonore – de la legende ale cinematografiei, precum Dick Van Dyke, până la figuri din lumea tehnologiei, inclusiv cofondatorul Google, Serghei Brin. Villa di Vita Bella a găzduit și alte personalități marcante, iar numele lor au contribuit la aura de legendă a proprietății. Printre cei care au trecut pe aici se numără cântărețul Roy Orbison, magnatul John Paul DeJoria și Rhoda May Knight Rindge.



Dick Van Dyke, cunoscut pentru cariera sa îndelungată în film și televiziune, a adus un strop de Hollywood clasic în istoria casei. Prezența sa în această comunitate reflectă legătura dintre artiștii de top ai epocii și peisajul idilic al Malibu. Roy Orbison, legendarul cântăreț și compozitor, a locuit aici în perioada în care făcea parte din supergrupul Traveling Wilburys, iar ecourile acelei epoci muzicale încă par să răsune în camerele casei. DeeAnna Staats, dezvoltatoare și fosta soție a cofondatorului brandului 7 For All Mankind, Peter Koral, se numără printre proprietarii recenți care au contribuit la evoluția esteticii casei.


În prezent, casa este scoasă la vânzare de Susan B. Noyes, o profesionistă din media și fondatoare a Make It Better Media Group și a Make It Better Foundation, care a explicat că denumirea apare pe poarta reședinței și pe mozaicul de la intrare, iar expresia italiană înseamnă, literalmente, „o casă pentru o viață frumoasă”. Sub administrarea ei, Villa di Vita Bella a beneficiat de o reamenajare atentă, care a accentuat influențele italiene și franceze, dar și elementele inspirate de Hotel Bel‑Air.
Construită în anii ’70 și renovată cu gust, casa păstrează elemente clasice precum tencuială venețiană, tavane înalte și șapte șeminee, îmbinate cu facilități moderne: sistem smart Crestron, încălzire prin pardoseală și finisaje personalizate care subliniază atenția la detaliu. Intrarea grandioasă cu scară din marmură și un foaier dublu dau tonul unei locuințe gândite pentru confort și opulență.


Bucătăria principală, echipată cu aparatură La Cornue și o cămară de tip „butler’s pantry”, este doar una dintre zonele care reflectă ambiția proprietarilor de a crea un spațiu atât pentru viața de zi cu zi, cât și pentru divertisment la scară mare. Suita principală impresionează printr‑un dressing couture și o baie spa cu cadă sculpturală din marmură și saună cu vedere la ocean.
La subsol, pasiunea pentru vin și film se întâlnesc într-o cramă ce poate să adăpostească sute de sticle și o sală de cinema cu scaune de catifea, ce oferă refugiul perfect pentru cinefili și colecționari. Spațiile de recreere includ, de asemenea, o sală multifuncțională, iar casa oaspeților, complet echipată, păstrează aceeași estetică rafinată, oferind intimitate oaspeților.

Grădinile terasate, inspirate de peisajele toscane, se întind pe aproape un acru și sunt traversate de alei cu flori, fântâni și un bazin infinit cu mozaic. Expertul Tommy Teeple a proiectat grădina de legume și fructe, plină de pomi fructiferi și citrice, iar bucătăria exterioară Kalamazoo, cu cuptor de pizza, transformă curtea într‑un loc ideal pentru mese în aer liber și petreceri la apus.
Un element fermecător al proprietății este „secret garden room”, accesibil din subsol, decorat cu un mural semnat de James Goldcrown. Inima artistică a acestui spațiu ascunde mesaje pentru generațiile viitoare, o notă intimă care contrastează cu grandoarea domeniului.


Terenul sportiv include un teren de tenis de campionat, adaptat și pentru baschet, pickleball sau shuffleboard, oferind flexibilitate pentru activități recreative. Terasele din piatră care înconjoară casa permit contemplarea atât a răsăritului, cât și a apusului grație poziționării pe o peninsulă ce maximizează perspectivele asupra mării.
Pe lângă luxul interior, proprietatea se remarcă prin atenția acordată detaliilor practice: sistemele inteligente, facilitățile sportive pentru o viață activă și grădinile transformă domeniul într‑un ecosistem autosuficient, ideal pentru cineva care dorește atât relaxare, cât și posibilitatea de a găzdui evenimente memorabile.