FacebookTwitterLinkedIn

Potrivit raportului de execuţie bugetară dat publicităţii de Ministerul de Finanţe, mai mult de jumătate din deficit provine din facilităţile fiscale oferite mediului economic şi din investiţiile şi cheltuielile excepţionale alocate pentru combaterea efectelor epidemiei de COVID-19, notează Radio România Actualități.

În ce priveşte partea de venituri, creşterea deficitului se explică, în principal, prin evoluţia nefavorabilă a încasărilor bugetare în perioada martie – noiembrie, precum şi ca urmare a amânării plăţii unor obligaţii fiscale de către agenţii economici pe perioada crizei.