Cererea globală pentru toate formele de energie ar urma să crească cu 23% până în 2045, iar până atunci industria petrolieră mondială are nevoie de investiţii de 12.100 miliarde de dolari, a declarat luni secretarul general al Organizaţiei Ţărilor Exportatoare de Petrol, Haitham Al Ghais.
În mod repetat oficialii OPEC au cerut majorarea investiţiilor în petrol, avertizând că altfel preţurile vor creşte semnificativ, transmit Reuters și Agerpres.
“Cererea de energie primară pe plan mondial ar urma să crească semnificativ, cu 23%, până în 2045, ceea ce înseamnă că avem nevoie de toate formele de energie”, a afirmat oficialul OPEC la o conferinţă dedicată petrolului şi gazelor în Nigeria.
“Avem nevoie de soluţii inovatoare, cum ar fi captarea şi stocarea dioxidului de carbon, şi proiecte pe bază de hidrogen, pe lângă o economie circulară care să utilizeze carbonul, toate opţiunile fiind sprijinite de G20”, a explicat Al Ghais.
Acesta a adăugat că până în 2045 industria petrolieră mondială are nevoie de investiţii de 12.100 miliarde de dolari, dar deocamdată industria nu este în grafic pentru a atinge acest nivel de investiţii.