FacebookTwitterLinkedIn

Întâlnirea va avea loc la Granița Ucrainei cu Belarus, lângă râul Pripyat, fără ”condiții prealabile”.

“Am convenit ca delegația ucraineană să se întâlnească cu delegația rusă, fără condiții prealabile, la granița Ucrainei cu Belarusul, lângă râul Pripyat“, a anunțat duminică președintele Volodimir Zelenskiy, într-o postare pe Instagram.

Liderul ucrainean a mai precizat că “Alexandru Lukașenko și-a asumat responsabilitatea de a se asigura că toate avioanele, elicopterele și rachetele staționate pe teritoriul Belarusului rămân la sol în timpul călătoriei, discuțiilor și întoarcerii delegației ucrainene“. Cei doi au purtat o discuție telefonică astăzi.

Președintele Zelenskiy a refuzat în această dimineață să se întâlnească cu o delegație din partea Rusiei pe teritoriul Belarusului, potrivit Deutsche Welle. Liderul de la Kiev a propus atunci alte orașe “neutre”, precum Varșovia sau Bratislava.