FacebookTwitterLinkedIn
„Propunerea mea ca ministru al Sănătății este de a prelungi starea de alertă. Rămâne ca și CNSU, cu domnul prim ministru Ludovic Orban, să decidă dacă da sau nu. Noi considerăm necesar în acest moment, încă 30 de zile”, a spus Nelu Tătaru, într-un interviu pentru Libertatea.

Ministrul Sănătății și-a exprimat speranța ca numărul de noi cazuri zilnice să nu depășească 1.200, ceea ce ar însemna că „ne așezăm într-un platou”. „Dar regula este respectarea precauțiilor. Dacă nu vom avea o transmitere accentuată, va scădea numărul de cazuri”, a adăugat el.

Premierul Ludovic Orban, a anunţat, luni, că starea de alertă va fi, cel mai probabil, prelungită. “Orice decizie va ţine cont de contextul epidemiologic. Pe baza datelor pe care le avem până astăzi, dacă nu apar ameliorări, reduceri semnificative, cel mai probabil vom prelungi starea de alertă”, a spus Orban, la sediul PNL.