FacebookTwitterLinkedIn

Patrick Drahi cooperează cu bănci la acest proiect, iar recent a abordat  Eutelsat, care are o valoare de piaţă de 2,3 miliarde de euro şi este susţinută de investitorul de stat Bpifrance, cu o participaţie de 20%, au declarat sursele, conform News.ro.

Eutelsat, unul dintre cei mai importanţi operatori de sateliţi comerciali din lume, a refuzat propunerea iniţială a lui Drahi, a spus una dintre surse, adăugând că preţul a fost considerat prea mic, dar că discuţiile continuă.

Recent, Drahi a contactat guvernul de la Paris pentru a obţine aprobarea acestuia pentru planul său de preluare, a declarat una dintre surse.

În iunie a.c., Drahi a preluat o participaţie de 12,1% la operatorul britanic de telecomunicaşii BT Group, folosindu-se de vehiculul nou creat Altice UK.