FacebookTwitterLinkedIn

Cei mai bogați ruși dețin (cumulat) aproximativ 213 miliarde de dolari în conturile bancare offshore elvețiene, estimează asociația industriei bancare din Elveția.

Într-o declarație publică cu privire la banii din conturile clienților, Asociația Bancherilor Elvețieni (SBA) a declarat că rușii dețin între 150-200 de miliarde de franci elvețieni (161-213 miliarde de dolari) în băncile cu sediul în țară, potrivit Reuters.

Acest lucru indică faptul că amploarea afacerilor oligarhilor cu băncile din Elveția, cel mai mare centru din lume pentru averile offshore, este mult mai extinsă decât bilanțul inițial.

Dezvăluirea SBA este extrem de rară pentru Elveția, care a ascuns multe cereri anterioare de transparență și vine în momentul în care a făcut pasul neașteptat de a aplica sancțiunile Uniunii Europene asupra numerarului rusesc.

Există o dezbatere publică elvețiană din ce în ce mai activă cu privire la rolul său. Mattea Meyer, copreședintele social-democraților, a cerut Elveției să înghețe averile apropiaților președintelui Vladimir Putin și guvernului său. „O parte din bani aparțin oligarhilor loiali Kremlinului. Banii și activitatea lor ajută la finanțarea războiului”, a spus ea, adăugând că Elveția „trebuie să facă tot posibilul pentru a închide <<robinetul cu bani>>”.

Ministerul Elvețian al Economiei a declarat că nu are estimări semnificative cu privire la activele înghețate ale Rusiei, deoarece evidențiază rapoartele băncilor care se confruntă cu o listă în creștere a sancțiunilor elvețiene.