Marea Britanie și Coreea de Sud au convenit ieri, luni, să prelungească perioada de tarife reduse sau zero pentru comerțul bilateral de produse cu componente din Uniunea Europeană, a anunțat guvernul britanic, într-un impuls pentru industria auto, potrivit Reuters.
Fără această prelungire de doi ani, companiile britanice ar fi trebuit să suporte tarife ridicate începând cu 1 ianuarie pentru exporturile de produse realizate cu componente din UE, în conformitate cu așa-numitele reguli de origine, și, de asemenea, pentru produsele transportate prin intermediul UE.
Orice tarife în plus la acest moment ar fi putut afecta industrii precum producătorii de alimente și băuturi și producătorii de automobile
Comerțul anual între Marea Britanie și Coreea de Sud este de 21,9 miliarde de dolari, iar cele două părți vor începe discuții mai târziu în acest an pentru un nou acord comercial. Acordul lor actual a fost preluat de la aderarea Marii Britanii la UE.
Ministrul britanic al comerțului internațional, Nigel Huddleston, a declarat că prelungirea perioadei fără tarife va oferi o certitudine binevenită pentru companii: “Aceasta este o veste fantastică pentru întreprinderile din Marea Britanie care pot continua să își vândă produsele cu încredere în Coreea de Sud”, a spus Huddleston. Coreea de Sud este a șaptea cea mai mare piață de export pentru mașinile fabricate în Marea Britanie și al treilea cel mai mare furnizor de mașini noi pentru Marea Britanie, ceea ce înseamnă că noi tarife ar fi fost “dăunătoare pentru ambele părți”, a declarat Mike Hawes, șeful organizației comerciale a industriei auto britanice.