FacebookTwitterLinkedIn

Antreprenoare, femei în business, mame cu afaceri. Oricum le-am numi, doamnele pe care le-am invitat la povești în acest număr special de vară au un singur țel, acela de a jongla armonios între rolurile vieții lor – de mame și femei de afaceri. Pentru că nu e deloc ușor să găsești echilibrul când activitatea este la fel de intensă și acasă și la birou sau când nevoia de a fi în două locuri în același timp apare din ce în ce mai des, mi-am dorit să aflu direct de la sursă cum fac pentru ca lucrurile să funcționeze! „Numai cu perseverență, seriozitate, creativitate și un strop de noroc poți face față“ – mi-au spus! Așadar, iată „rețeta“ reușitei! Sper ca povestea următoare să vă inspire și să vă ofere curajul de a visa!

de Magda Popescu-Biclineru

Mihaela Stan este antreprenorul din spatele Micostore.ro, născută în Râmnicu Vâlcea și stabilită în București odată cu începerea facultății. Profilul ludic pe care l-a ales pentru afacerea ei o caracterizează și îi dă, totodată, entuziasm – caracteristică importantă într-un business.

Din 2017 sunt mama Raisei și tot de atunci viața mea s-a schimbat! În 2018 am început proiectul micostore.ro, iar în 2020 am renunțat la statutul de angajat și de atunci mă dedic integral proiectului personal pe care-l cresc frumos și cu mare grijă. Micostore a apărut în viața noastră dintr-o nevoie. În 2018, fetița noastră avea 4 luni, iar noi ne documentam atent despre importanța jocului și a activităților educative în primii ani de viață pentru dezvoltarea celor mici. Citind despre pedagogii ca Montessori, Waldorf, Reggio Emilia sau STEM, despre concepte precum Respectful Parenting și Playful Parenting, am început să căutăm pe piață acele jucării educative care să îi stimuleze Raisei motricitatea fină și grosieră, să o dezvolte cognitiv și emoțional, să o expună către experiențe și senzații noi. În același timp, doream ca acele jucării sau accesorii să fie sigure pentru copii, să aibă certificare, să fie de calitate și la un preț decent – o combinație de cerințe care, am descoperit noi, avea să fie extrem de dificil de găsit în România pe atunci. Așa s-a născut ideea de a crea Micostore, un proiect ce aduce nu doar produse la vânzare, ci și informație de calitate pentru clienți.

Încă de la început, ne-am propus să avem o afacere umană, caldă, atentă față de clienții săi, departe de sterilitatea pe care am găsit-o la multe branduri din industria produselor pentru copii și nu numai. Onestitatea și Respectul sunt două valori de la care nu ne vom îndepărta niciodată, pentru că sunt acele trăsături morale pe care vrem să i le transmitem și Raisei. În plus, am decis ca întotdeauna să arătăm înțelegere, empatie, să nu judecăm și să ne asumăm că în viața de părinți vor fi mereu situații și momente dificile – și am hotărât să ne recunoaștem mereu greșelile, scăpările și deciziile mai puțin inspirate.

Visul nostru este să oferim un viitor mai bun copiilor, o viață mai frumoasă, mai împlinită, în care să se simtă iubiți și fericiți. Pentru că ei, copiii de azi, sunt acea generație care ar putea să schimbe această lume – iar noi, părinții lor, suntem cei care putem să le oferim toate condițiile și toate instrumentele pentru a avea o viață grozavă. Joaca de astăzi construiește adulți încrezători – așa că mereu vom promova jocurile educative, timpul de calitate petrecut de părinte alături de copil, orele investite în dezvoltarea acestuia.

Ceea ce contează la Micostore este ca părinții și copiii să fie fericiți. Sprijinim mamele, vorbim despre lecțiile desprinse despre antreprenoriat, căutăm mereu produse care să îi ajute pe cei mici să se dezvolte frumos și punem întotdeauna consumatorii pe primul loc. Credem în educație prin joacă.