Cererile de constatare a pagubelor produse de seceta pedologică, în vederea obţinerii despăgubirilor, se pot depune până pe data de 19 august 2024, informează Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR).
“Termenul pentru depunerea de către fermieri a cererilor de constatare a pagubelor produse de seceta pedologică în vederea obţinerii despăgubirilor se prelungeşte până pe 19 august 2024, ora 24:00. Măsura a fost luată având în vedere că astăzi, 15 august 2024, este zi de sărbătoare legală (zi nelucrătoare). Decizia a fost comunicată tuturor Direcţiilor Agricole Judeţene”, precizează MADR, citat de Agerpres.
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, l-a înştiinţat pe comisarul Janusz Wojciechowski, în luna iulie a acestui an, că suprafeţe extinse din România sunt afectate de secetă şi a solicitat Comisiei Europene, printr-o scrisoare transmisă în data de 7 august, acordarea de compensaţii urgente având în vedere daunele semnificative cauzate fermierilor.
“Daunele semnificative cauzate de fenomene climatice nefavorabile necesită acordarea de compensaţii urgente în baza unei măsuri excepţionale, pentru a contribui la soluţionarea problemelor specifice rezultate în urma acestor fenomene”, se arată în scrisoarea transmisă CE de către ministrul Agriculturii.
Potrivit MADR, bugetul total estimat, de maximum 75,2 milioane euro, pentru culturile înfiinţate în toamna anului 2023 trebuie rambursat de urgenţă fermierilor.