Joi dimineață, forțele israeliene au efectuat o serie de atacuri aeriene în Gaza, o enclavă palestiniană aflată sub controlul mişcării islamiste Hamas, după ce luni o rachetă lansată de pe acest teritoriu a lovit Israel.
Atacul coordonat de forțele israeliene a vizat două tabere de antrenament folosite de gruparea islamistă Hamas. Armata a declarat că avioanele de război israeliene au lovit un post de securitate și o parte dintr-un depozit subteran folosit pentru a produce motoare de rachete. Martorii susțin că nu au existat victime, transmite Reuters.
Anterior operațiunii israeliene, o rachetă trasă din Gaza a lovit sudul Israelului, provocând ușoare pagube unei case, însă fără a înregistra victime, potrivit autorităților israeliene. Momentan nicio grupare nu și-a revendicat responsabilitatea pentru acest atac.
Amplificare actelor violente în Israel și în teritoriile palestiniene ocupate au stârnit îngrijorări privind posibilitatea ca tensiunile existente să ducă la un nou conflict. Din martie, forțele israeliene au ucis cel puțin 29 de palestinieni în raidurile din Cisiordania, iar o serie de atacuri mortale de stradă, inițiate de membri ai comunității arabe, au ucis 14 persoane în Israel.
Într-o declarație, Hamas a spus că bombardamentul aerian coordonat de Israel nu va rezolva problema, ci doar va încuraja palestinienii să „reziste ocupației israeliene”.
Confruntările din Orașul Vechi al Ierusalimului prezintă riscul de a recidiva într-un nou conflict interetnic de proporții. Statul israelian a anunțat că va bloca la finalul lunii aprilie accesul în cadrul moscheei Al-Aqsa pentru evrei și turiști. Restricția se va menține pe parcursul ultimelor zile de Ramadan, oferindu-le musulmanilor exclusivitate în cadrul moscheei pentru a fi evitate posibile conflicte între radicaliștii israelieni și comunitatea arabă.
Tensiunile din acest an au fost amplificate parțial de suprapunerea Ramadanului cu calendarul Paștelui evreiesc. Astfel, în ultimele zile, credincioși din ambele comunități etnice s-au adunat în fața Al-Aqsa pentru a-și desfășura ritualurile religioase. Permițând mai multor credincioși evrei să intre în complexul sacru, palestinienii spun că statul israelian încalcă tradiția islamică prin faptul că pe parcurusul Ramdanaului non-musulmanii pot vizita moscheea, însă nu se pot ruga. Liderii israelieni au spus că susțin și asigură libertatea de cult pentru toate religiile din Ierusalim.
Al-Aqsa este al treilea loc sfânt ca importanță în tradiția islamică și, de asemenea, venerat de evrei ca templu antic.