FacebookTwitterLinkedIn

Cele 500 milioane de euro vor fi utilizate pentru continuarea investițiilor pe zona de agricultură și industria alimentară.

Finanțarea este structurată sub forma unui credit sindicalizat, derulat în comun deBCR (mandated lead arranger, bookrunner, documentation agent), ING Bank N.V. Amsterdam (coordonator global și bookrunner), CEC Bank (mandated lead arranger), Intesa Sanpaolo Romania S.A. și UniCredit Bank S.A. (senior lead arrangers), Exim Bank și Raiffeisen Bank S.A. (arrangers), PKO BANK POLSKI S.A. Varșovia, sucursala București și Garanti BBVA (lenders).

„Semnarea acestui credit sindicalizat reprezintă mai mult decât un demers financiar, este o confirmare a direcției pe care Carmistin The Food Company o urmează și a încrederii pe care partenerii noștri o acordă unui model de business autohton, construit pe investiții, responsabilitate și viziune pe termen lung. Parteneriatul ne oferă stabilitatea necesară pentru a accelera proiecte strategice în agricultură și industria alimentară, pentru a crește capacitățile de producție și pentru a susține ambiția noastră de a transforma România într-un furnizor relevant de hrană pentru întreaga Europa. Mulțumesc reprezentanților instituțiilor financiare implicate pentru încredere și profesionalism, dar și colegilor mei din Carmistin”, explică Justin Paraschiv, fondator și președinte Carmistin The Food Company.

Investițiile vor susține proiecte de creștere a capacităților de producție hrană, în special în sectorul cărnii de porc, precum și diversificarea portofoliului de produse alimentare. Două proiecte de anvergură se află în prim-plan: o unitate de producție carne porc de mare amploare și construcția de noi facilități de genetică și reproducție, care se vor adăuga celor existente și care vor asigura o producție anuală de peste 500.000 purcei/an. În același timp, planul de investiții include construcția unei noi fabrici de produse alimentare, destinate cu precădere exportului, care vor integra fluxurile de producție din prezent ale Grupului.

Ca urmare a investițiilor realizate în ultimii ani în noi facilități de producție hrană, Carmistin The Food Company, cu principalul brand La Provincia pe piața locală, a raportat pentru 2025 o capacitate anuală de producție de peste 120.000 tone carne de pasăre și o capacitate de 735.000 tone anual, inclusiv BIO. Grupul reunește peste 50 de companii active în producția de carne de pasăre și ouă, creșterea porcilor și bovinelor, precum și în producția de cereale.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.