Turcia va îngheța acceptarea Finlandei și a Suediei ca membre ale NATO dacă țările nordice continuă să nu își țină promisiunile de contracarare a terorismului făcute luna trecută, a declarat ieri președintele Tayyip Erdogan, adăugând că Suedia “nu dă semne bune” pentru moment, potrivit Reuters.
Finlanda și Suedia au aplicat pentru a deveni membre ale alianței militare ca răspuns la invazia Ucrainei de către Rusia, dar s-au lovit de opoziția Turciei, care a acuzat țările nordice că susțin grupuri pe care Turcia le consideră teroriste.
Cele trei țări au semnat un acord luna trecută la summitul NATO de la Madrid care are ca obiectiv ridicarea poziției de veto a Ankarei în schimbul acțiunilor antiteroriste și a acordului pentru exportul de arme. Turcia a spus că va monitoriza îndeaproape implementarea condițiilor acordului, care condiționează suportul acesteia pentru calitatea de viitor membru NATO a Finlandei și a Suediei.