Indicatorii economici arată că economia Germaniei se află pe o tendință de contractare, ce se va menține pentru următoarele trei trimestre, potrivit unui sondaj Reuters făcut printre economiști.
Cea mai mare economie a Europei și cel mai mare centru de producție are acum una dintre cele mai vulnerabile poziții la o posibilă tăiere a furnizării cu gaz din Rusia, pe care se bazează întreg sectorul industrial al țării.
Definiția tehnică a unei recesiuni implică doar două trimestre de creștere negativă, iar rezultatele sondajului făcut de Reuters zilele trecute arată tendință spre trei trimestre. Se estimează că economia Germaniei se va contracta între 0.1% și 0.3% în trimestrul al treilea și al patrulea ale acestui an, și cu 0.2% în primul trimestru al anului viitor. Diferențele sunt mari comparate cu estimările inițiale de creștere de 0.2%, 0.3% și, respectiv, de 0.4%.
“Prețul gazului natural crește astronomic și va aduce facturi la consumul de energie fără precedent la iarnă,” a spus Carsten Brzeski de la ING. “Chiar și fără o oprire completă a furnizării cu gaz natural din Rusia, prețurile mari ale energiei și ale alimentelor vor cântări greu pe umerii consumatorilor și ai industriei, propulsându-ne astfel într-o recesiune tehnică – cel puțin – inevitabilă.”
Criza energiei a determinat o creștere de 400% în prețul gazului natural, lovind puternic sectoarele industriale intensiv consumatoare de energie – de la producția de metal la cea de fertilizatori.
Cu inflația ajunsă în luna august la nivelul de 8.8% – cel mai mare din ultimii 50 de ani – presiunea pe Banca Centrală Europeană este puternică în direcția creșterii ratelor dobânzilor – ceea ce a reieșit și din analiza Reuters.
Creșterea facturilor la energie, seceta devastatoare din perioada verii și nivelele scăzute ale apelor au înrăutățit și mai mult nivelul traiului în zona euro, semnalizând o recesiune dureroasă pentru această iarnă.