A doua etapă a proiectului de stocare a energiei în baterii dezvoltat de Aukera la Gura Ialomiței va beneficia de o finanțare de 48,5 mil. de euro acordată de International Finance Corporation (IFC), parte a Grupului Băncii Mondiale. Fondurile vor fi utilizate pentru realizarea unei noi capacități de 100 MW/200 MWh, care va completa prima etapă a investiției.
Din suma totală, 40 de milioane de euro reprezintă finanțare pentru cheltuieli de capital, în timp ce alte 8,5 milioane de euro sunt alocate pentru acoperirea TVA.
După finalizarea lucrărilor, instalația de la Gura Ialomiței va avea o capacitate cumulată de 250 MW/500 MWh. Proiectul este estimat să devină cea mai mare unitate operațională de stocare a energiei în baterii din România și una dintre instalațiile de profil de dimensiuni importante din Europa Centrală și de Est.
Intrarea în exploatare comercială a celei de-a doua faze este programată pentru începutul anului 2027. Prima componentă a proiectului, cu o putere de 150 MW și o capacitate de stocare de 300 MWh, a fost finalizată în iunie 2026.
Pentru prima etapă, Aukera a obținut în noiembrie 2025 un credit de 60 de milioane de euro de la Kommunalkredit Austria AG. Odată cu noul acord încheiat cu IFC, compania ajunge la peste 100 de milioane de euro în finanțări contractate sub formă de împrumuturi pentru cele două faze ale proiectului.
Investiția vine în contextul dezvoltării accelerate a producției de energie regenerabilă, care crește necesarul de capacități de stocare capabile să preia surplusul de energie și să îl pună la dispoziție atunci când cererea este mai ridicată. Potrivit Aukera, proiectul poate contribui la flexibilizarea sistemului energetic, la echilibrarea rețelei și la integrarea unei cantități mai mari de energie regenerabilă.
„Finalizarea cu succes a finanțării celei de-a doua faze a proiectului Gura Ialomiței transmite un semnal clar cu privire la calitatea acestui proiect și la oportunitatea existentă pe piața de stocare a energiei din România”, a declarat Cătălin Breaban, cofondator al Aukera.
Compania consideră că atragerea IFC ca finanțator pentru cea de-a doua etapă consolidează proiectul și confirmă interesul instituțiilor financiare internaționale pentru sectorul stocării energiei în România.
Marcelo Castellanos, Country Manager al Grupului Băncii Mondiale pentru România, a apreciat că dezvoltarea infrastructurii de stocare poate sprijini tranziția energetică a țării și poate crea condițiile pentru atragerea unor noi investiții private în sector.
Aukera a fost înființată în 2021 și este cofondată de Pascal Emsens și Cătălin Breaban. Compania dezvoltă și operează proiecte de energie regenerabilă și sisteme de stocare în baterii în cinci țări europene: Regatul Unit, Germania, România, Italia și Belgia.
În prezent, Aukera are peste 810 MW de capacități aflate în construcție sau deja operaționale, în timp ce portofoliul total de proiecte depășește 14 GW. Compania are sediul la Bruxelles și birouri în Londra, Edinburgh, Berlin, Roma și București și este susținută financiar de AtlasInvest, Reggeborgh și SFPIM, fondul suveran de investiții al Belgiei.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.
De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.