FacebookTwitterLinkedIn

Arabia Saudită își va relua activitățile comerciale și va ridica restricțiile de circulație, chiar și în cazul în care numărul cazurilor de coronavirus nu dă semne de stagnare, informează Bloomberg.

Regulile ce impun izolarea vor fi ridicate în întreaga țară începând de duminică de la 6 dimineața. Cu toate acestea, nu vor fi permise călătoriile internaționale și nici pelerinajul musulman Umrah.

Arabia Saudită a raportat sâmbătă 3.941 de cazuri de coronavirus. În ciuda acestui fapt, creșterea numărului de cazuri nu încetinește reluarea economiei. Principalele reguli catre trebuie respectate în continuare de cetățeni sunt distanțarea socială și purtarea măștilor de protecție. Mai mult decât atât, adunările nu pot depăși 50 de persoane.