Ministrul Economiei, Irineu Darău, a anunţat deschiderea aplicaţiilor pentru programul SME Eco-Tech, prin care firmele româneşti pot obţine finanţări pentru investiţii în modernizarea producţiei, digitalizare şi eficienţă energetică.
„Am deschis aplicaţiile pentru programul SME Eco-Tech. Vorbim despre peste 288 mil. de lei pentru firmele româneşti care vor să investească în producţie mai modernă, automatizare, digitalizare şi eficienţă energetică”, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.
Acesta a precizat că în ultimele luni a discutat cu mulţi antreprenori din industrie şi aproape toţi au spus acelaşi lucru. „Dacă vrem să rămânem competitivi, trebuie să investim. În tehnologii noi, în procese mai eficiente şi în capacitatea de a produce mai bine şi cu costuri mai mici. Exact asta încercăm să susţinem prin acest program”, a punctat ministrul Economiei.
Prin programul SME Eco-Tech pot fi finanţate investiţii pentru modernizarea liniilor de producţie, automatizarea şi digitalizarea proceselor, eficienţă energetică, tehnologii verzi şi soluţii de reciclare, precum şi pentru echipamente în vederea dezvoltării activităţii.
Finanţarea se acordă după principiul „primul venit, primul servit”, iar înscrierile sunt deschise până la 24 iunie 2026.
„România nu se ridică din sloganuri. Se ridică prin oamenii care încă aleg să investească, să producă şi să construiască aici, acasă”, a mai transmis Darău pe pagina sa de socializare.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.
De asemenea, intră în comunitatea Forbes România de pe Facebook și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.