FacebookTwitterLinkedIn

Republica Moldova va avea un nou ambasador în România, în persoana lui Mihail Mîţu, după ce președinta Maia Sandu a semnat decretul de numire. Mihai Mîţu, născut în 1983, deține din anul 2022 funcţia de secretar general în Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene de la Chişinău.

În perioada 2021-2022, Mihai Mîţu a fost şef de Protocol, Aparatul Preşedintelui Republicii Moldova, iar anterior, timp de doi ani, a fost consilier în cadrul Ambasadei Republicii Moldova în România, informează Moldpres, conform Digi24. Între 2013 şi 2016, a deţinut funcţia de consul în cadrul Ambasadei Republicii Moldova în Statele Unite ale Americii.

Victor Chirilă, actual ambasador la Bucureşti, din 2021, va ocupa postul de ambasador în Ucraina.

Președinta Maia Sandu a mai aprobat, de asemenea, trimiterea unor noi ambasadori în Franţa şi China.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.