McDonald’s în România continuă să își afirme angajamentul pentru protejarea planetei și mediului înconjurător, investind constant în soluții și inițiative care vizează reducerea cantității de ambalaje folosite, utilizarea unor materiale mai durabile și diminuarea amprentei de carbon. Aceste eforturi reflectă dedicarea companiei de a reduce impactul asupra mediului și de a promova o economie circulară.

Obiective ambițioase de mediu și inovații în sustenabilitate
Până în anul 2025, McDonald’s își propune ca 100% din ambalajele utilizate în restaurante să provină din surse regenerabile, reciclate sau certificate. Acest obiectiv a fost deja atins în proporție de 95%.
Între 2021 și 2022, compania a introdus paiele din hârtie, ambalajele din carton pentru înghețată, cutiile de carton pentru salate și tacâmurile din lemn, contribuind semnificativ la reducerea deșeurilor din plastic. În plus, în anul 2023, toate tăvile folosite în restaurante au fost înlocuite cu unele din plastic 100% reciclat și peste 320 de tone de ulei alimentar uzat în procesul de preparare al produselor au fost reciclate. Compania își propune să implementeze și alte acțiuni locale până la sfârșitul anului 2025, inclusiv înlocuirea capacelor din plastic pentru băuturile calde și reci cu unele din fibră și eliminarea plasticului pentru ambalajele produselor McSundae. În plus, McDonald’s va introduce pahare de plastic McCafé realizate din RPET (plastic reciclat) și un ambalaj îmbunătățit pentru salate și wrap-uri.
Începând din 2023, noile restaurante Drive-Thru sunt echipate cu panouri fotovoltaice integrate pe acoperiș, demers ce va continua și în următorii ani. În prezent, patru restaurante dispun de aceste panouri, concepute să genereze energie pentru consumul propriu.
De asemenea, McDonald’s reciclează deșeurile generate în toate restaurantele din țară. În 2023, au fost colectate peste 690 de tone de materiale, inclusiv sticlă, plastic, hârtie și carton, metal, DEEE (deșeuri electrice și electronice) și ulei alimentar uzat.

McDonald’s încurajează clienții și angajații să acționeze
McDonald’s își încurajează atât clienții, cât și angajații, să se alăture eforturilor sale de a contribui pentru un mediu mai curat. În prezent, 60% dintre restaurantele McDonald’s dispun de coșuri pentru colectarea selectivă a deșeurilor. Anul acesta, McDonald’s a introdus coșurile de gunoi HugBins în 20 de restaurante din țară, pentru a educa și a încuraja clienții să recicleze ambalajele folosite. Aceste coșuri, care se „îmbrățișează” reciproc, sunt destinate colectării anumitor tipuri de deșeuri: plastic și metal, hârtie și carton, și gunoi menajer.
Toate restaurantele noi de tip Drive-Thru sunt dotate cu stații de încărcare pentru automobile și trotinete electrice. Rețeaua națională are în prezent 15 restaurante care oferă acest serviciu.
În ceea ce privește inițiativele pentru angajați, în 2022, McDonald’s a lansat programul Voluntar@M, prin care urmărește să implice cât mai mulți dintre membrii echipei în acțiuni de voluntariat pentru un mediu mai sănătos. În 2023, au fost organizate multiple acțiuni de igienizare în Constanța, Prahova, Suceava și Breaza, iar acestea continuă și în 2024.