FacebookTwitterLinkedIn

Iulia Ionescu conduce operațiunile companiei farmaceutice Sanofi pentru România și Moldova începând cu luna mai 2020.

Ea deține și funcția de director general al Diviziei General Medicines Sanofi România și Moldova (diabet, boli cardiovasculare și medicamente mature) și este Execution Excellence Lead South Europe. Iulia Ionescu este medic și are o experiență de peste 22 ani în industria farmaceutică.

A absolvit programul MBA al Open University School (Marea Britanie) și a ocupat diferite funcții în departamentele de marketing și vânzări ale Sanofi România. Este primul cetățean român desemnat Country Lead pentru România și Moldova, după un deceniu în care managementul local a fost asigurat de expați din grupul Sanofi.

Compania este lider în piața farmaceutică din România, având un portofoliu care cuprinde 154 de produse. În anul 2022 (ultimele bilanțuri disponibile), compania Sanofi România a raportat o cifră de afaceri de 971,7 milioane de lei și un profit net de 54,04 milioane de lei, având 175 de angajați, conform datelor de la Ministerul Finanțelor.