FacebookTwitterLinkedIn

Japonia a înregistrat 2,44 milioane de vizitatori străini în noiembrie, depăşind pragul de două milioane pentru a şasea lună consecutiv, arată datele oficiale prezentate de Guvernul de la Tokyo.

În primele 11 luni din acest an, numărul turiştilor străini în Japonia a ajuns la 22,33 milioane, arată datele publicate de Organizaţia naţională de turism din Japonia (JNTO), depăşind 20 milioane într-un an calendaristic pentru prima dată din 2019. Autorităţile japoneze se aşteaptă în acest an la 25 de milioane de vizitatori străini, iar până în 2025 să fie depăşit nivelul record din 2019, de 31,88 milioane, transmite Reuters.

Creşterea sectorului turismului vine în urma redresării serviciilor aeriene și a înmulțirii sosirilor de vizitatori din Asia şi America de Nord, pe fondul deprecierii yenului.

Luna trecută, cei mai mulţi turişti au venit din Coreea de Sud (649.900), din Taiwan (403.500, un avans de 2,9%), China (258.300, un declin de 65,6%) şi Hong Kong (200.400, o creştere de 0,3%). De asemenea, Numărul vizitatorilor din SUA, Mexic şi Canada a urcat cu 24%, 52,4% şi, respectiv, 17,1%.