FacebookTwitterLinkedIn

Noul guvernator al băncii centrale a Japoniei (Bank of Japan – BoJ), Kazuo Ueda, a declarat că este adecvat să mențină politica monetară extrem de lejeră a băncii pentru moment, deoarece inflația nu a atins încă 2% ca tendință, sugerând astfel că nu va fi grăbit să reducă stimularea masivă, potrivit Reuters.

Cu toate acestea, Ueda a afirmat că BoJ trebuie, de asemenea, să evite să întârzie prea mult în normalizarea politicii monetare, semn că va fi mai deschis decât predecesorul său, Haruhiko Kuroda, ideii de a ajusta politica sa controversată de control al randamentelor obligațiunilor. “Dacă BoJ realizează brusc că inflația va atinge în mod stabil și susținut 2% și decide să normalizeze politica monetară, va trebui să facă ajustări semnificative în politica sa”, a declarat Ueda într-o conferință de presă inaugurală desfășurată luni. “Acest lucru va cauza perturbări semnificative în economie și pe piețe, așa că este important să luăm decizii preventive și adecvate”, a adăugat el.

Cu toate că există semne tot mai evidente că Japonia poate înregistra o creștere sustenabilă a inflației către obiectivul BoJ de 2%, Ueda a declarat că este nevoie de mai mult timp pentru a evalua dacă salariile vor continua să crească.

“În lumina evoluțiilor economice recente este adecvat să menținem controlul curbei randamentelor pentru moment”, a spus Ueda.

Temerile tot mai mari privind o recesiune în SUA reprezintă una dintre provocările economiei Japoniei, care depinde în mare măsură de exporturi. În timp ce ridicarea restricțiilor COVID-19 susține consumul, unii analiști avertizează că recentele creșteri de prețuri pentru bunurile de larg consum ar putea afecta negativ cheltuielile consumatorilor domestici.

Ueda a afirmat că este conștient de efectele secundare ale unei perioade prelungite de relaxare a politicii monetare și a subliniat importanța menținerii unui sistem bancar solid în Japonia. De asemenea, a menționat că este dificil să se angajeze într-un termen specific pentru atingerea țintei de inflație de 2%, indicând o posibilă schimbare față de focalizarea puternică a predecesorului său, Kuroda, pe atingerea acestui obiectiv.

Cu toate acestea, BOJ trebuie să continue să susțină programul de stimulare al lui Kuroda pentru moment, inclusiv politica actuală de control al randamentului, ceea ce reduce probabilitatea unei schimbări de politică în viitorul apropiat – mai precis, la următoarea întâlnire de discuție a politicii monetare din acest lună.

Inflația și creșterea salariilor, care au stagnat de mult timp în Japonia, încep să arate semne de revigorare. După ce a atins un maxim de 4,2% în ianuarie, inflația la consumator rămâne peste 3%, pe măsură ce tot mai multe firme mari își măresc prețurile ca răspuns la creșterea costurilor materiilor prime.

Pentru a compensa creșterea costurilor de trai, marile firme au oferit majorări salariale de aproape 4% în acest an, iar aceasta a reprezentat cel mai rapid ritm de creștere a salariilor în aproximativ trei decenii.

Ueda va prezida prima sa întâlnire de politică monetară în perioada 27-28 aprilie, când consiliul va produce noi prognoze trimestriale privind creșterea economică și inflația până în anul fiscal 2025.

Termenul de mandat al academicianului în vârstă de 71 de ani a început duminică, iar acesta este succesorul lui Haruhiko Kuroda, al cărui al doilea mandat de cinci ani s-a încheiat sâmbătă.