FacebookTwitterLinkedIn

Un start-up lansat anul trecut își propune să schimbe, dintr-un foc, industriile de fintech, banking și digital assets.

Anul 2021 a fost unul activ pentru industria bancară. De-a lungul ultimelor luni, am vorbit cu liderii și reprezentanții din sector, i-am rugat să descrie anul trecut – al doilea an pandemic – și cum evoluează operațiunile băncilor acum, în contextul economic și geopolitic tensionat. Răspunsurile pot fi rezumate în câteva idei: băncile au fost, începând din 2020, reziliente și dinamice. Băncile au fost pregătite. Industria de banking, în general, s-a adaptat eficient în fața provocărilor. Însă doar pentru că a mers bine nu înseamnă că nu există loc de evoluție. 

Poate că aceasta a fost perspectiva lui Alin George Luca atunci când a pus pe picioare Degethal, companie ce va lansa curând aplicația enfineo, o soluție care se adresează tuturor celor care fac o plată sau un transfer, sunt interesați de lumea activelor digitale și „își doresc să interacționeze cu aceasta printr-o interfață simplă, intuitivă și foarte friendly”. Ideea din spate? În calitate de antreprenor, fondatorul și CEO-ul a întâmpinat dificultăți în relația cu băncile și nu a înțeles, concret, de ce băncile nu au dezvoltat produse de care clienții au nevoie: simple, intuitive, facile. Așa că a luat misiunea în propriile mâini, iar acum vocile enfineo by Degethal sunt Alin George Luca, Cristian Mateescu (CTO) și Peter Barta (CIO/COO), cei care au ales să rezolve o problemă cu ajutorul tehnologiei. „A venit ca o provocare să dezvolt exact ceea ce simțeam că lipsește pe o piață de servicii financiare plină de soluții de nișă: agregarea sau conexiunea dintre ele”, declară fondatorul enfineo pentru Forbes România. Cu alte cuvinte, Degethal a creat și va pune la dispoziția consumatorilor, în curând, o aplicație care să facă posibilă accesarea unor servicii financiare integrate, din zona bancară clasică și din zona activelor digitale, dar și a altor facilități. „Vom avea o soluție care face legătura între cele două zone financiare din viața noastră de‑acum – banking clasic și neobanking, inclusiv criptomonede. O soluție care ne va oferi confortul financiar pe care ni-l dorim toți în vremuri atât de intense, din toate punctele de vedere”. Sau, așa cum explică CTO-ul enfineo, Cristian Mateescu, vor lansa un integrator de servicii orientate către viața financiară. „Nu numai că este un pod între banking și digital assets, dar folosește noile tehnologii pentru a aduce un suflu nou modului în care investim, plătim și facem economii”.

Aplicația enfineo intră pe piața fintech, un spațiu aflat în continuă creștere și progres. Potrivit unui raport publicat de The Brainy Insights, piața globală de fintech este de așteptat să crească de la 115,3 miliarde de dolari în 2021 la 936,5 miliarde de dolari până în 2030. Cererea de soluții fintech a crescut rapid în ultimii ani și este de așteptat să crească mult mai mult în următorii, iar această expansiune poate fi atribuită cererii în creștere pentru servicii financiare digitale, precum plăți online, portofele digitale, servicii bancare mobile și transferuri online. Pe această nișă va activa enfineo, care oferă acces la o serie de aplicații sau funcționalități care pot fi activate sau dezactivate în funcție de preferințe. „Cred că băncile vor deveni mai active, oferind soluții integrate – embedded solutions, cam ceea ce fac deja unii din jucătorii activi din industrie. Un alt aspect care va contribui la schimbarea pieței este penetrarea în alte industrii, cum ar fi asigurările. Tehnologia blockchain va contribui și ea la transformarea industriei financiare în tot ceea ce înseamnă plăți, active digitale – atât monede, cât și token”, completează Peter Barta, CIO/COO enfineo, adăugând că, potrivit unui studiu al McKinsey, potențialul de dezvoltare a industriei fintech datorită open banking nu a atins nici măcar 10%. Potrivit fondatorului, loc de creștere există pe o piață aglomerată cu multe produse lansate de fintech-uri și prea puține care satisfac nevoia reală a oamenilor de a avea soluții simple, utile, facile, prietenoase.

Lansarea aplicației este anunțată pentru acest an, în luna decembrie, și va fi reprezentată de un soft launch pentru comunitatea crypto, integrând un crypto wallet, un exchange și câteva produse crypto related. „Vom lansa versiuni noi în care vor apărea plățile cu cardul, borrow and lending, BNPL (buy now pay later), dar în alt concept față de cele vehiculate acum pe piață, în primăvara anului viitor, iar lansarea completă va fi în noiembrie 2023”, explică Cristian Mateescu. Astfel, prima versiune a aplicației este partea de crypto exchange, urmând ca, până la sfârșitul anului viitor, să lanseze și cardurile enfineo pentru utilizatorii din comunitate. „Ulterior, vom extinde această facilitate către toți utilizatorii înrolați în ecosistemul enfineo, urmând și alte facilități. Vom lansa produsul complet în a doua parte a anului viitor, doar după ce ne vom asigura că securitatea operațiunilor și a datelor angrenate îndeplinește cele mai înalte standarde”, completează Alin George Luca.

În vederea lansării, dezvoltării noului business și, practic, pentru a aduce valoare pieței și industriei, reprezentanții enfineo au două obiective importante. Primul – să lanseze o primă variantă a aplicației cu funcționalități limitate la active digitale. Cel de-al doilea, potrivit lui Peter Barta, să semneze parteneriatele pentru care a deschis discuții, cu Mastercard în primul rând. „Pentru anul viitor, vrem să avem aplicația lansată într-o versiune nouă, probabil în luna mai, apoi cu funcționalități multiple în toamnă. Să facem onboarding pentru 50.000 de utilizatori în 2023.” Cele două mari obiective sunt completate de o listă de preocupări, respectiv atingerea deadline-urilor și o strategie de onboarding de personal pentru a eficientiza costurile și workflow-ul intern. „Lipsa forței de muncă este o problemă în contextul actual, mai ales pentru start-upuri. Momentan, am mers pe o strategie de a externaliza unele procese”, mărturisește Cristian Mateescu. Parte din strategie este reprezentată, bineînțeles, și de investiții – a devenit clar, în ultimii ani, că ele reprezintă cheia succesului. În acest context, echipa continuă investițiile în partea de cercetare de piață și dezvoltare a aplicației și, adaugă Mateescu, are un parcurs bine definit. Investițiile pentru anul 2023 vor merge către dezvoltarea de noi funcționalități, dezvoltarea unei securități avansate a aplicației și către campanii de marketing. „Fiind un start-up fintech, enfineo se bazează pe sursele financiare care provin de la investitori individuali și investitori investiționali, care s-au adăugat aportului cofondatorilor, plus aport din fonduri proprii. Neavând încă produsul finit, nu putem avansa cifre exacte pentru acest an”, mai spune Alin George Luca.

Deși contextul economic este tensionat, normalitatea prezentului este reprezentată de digitalizare, forțată de pandemie, însă legitimată în ultimii ani. Deschiderea business‑urilor și a persoanelor fizice în fața tehnologiei este din ce în ce mai mare, drept care, în primii ani de implementare, enfineo se va concentra pe atragerea de utilizatori. „Practic, ne uităm la indicatori cum ar fi Customer Acquisition Costs (CAC), apoi la modul în care utilizatorii utilizează cardurile. Nu ne vom focusa așa de mult pe veniturile realizate, cât pe eficientizarea resurselor implicate în atragerea clienților și a genera un lifetime value (LTV) per utilizator cât mai mare”, mai spune Peter Barta. 

Obiectivele ambițioase, strategia clar definită și entuziasmul stau la baza enfineo. Toate acestea, dar și tehnologia. „Nu am mai auzit până acum de un fintech care să folosească digital assets la baza companiei”, declara Mateescu, în cadrul Forbes CEE Forum. Eforturile și munca echipei – Alin George Luca, Cristian Mateescu și Peter Barta – sunt depuse pentru a schimba industriile, pentru a crea un pod între finanțele tradiționale și cele descentralizate folosind tehnologia blockchain și, nu în ultimul rând, a aduce plusvaloare.

„A venit ca o provocare să dezvolt exact ceea ce simțeam că lipsește pe o piață de servicii financiare plină de soluții de nișă: agregarea sau conexiunea dintre ele.” -Alin George Luca, fondator și CEO enfineo

„Încercăm să creăm un pod între finanțele tradiționale și cele descentralizate, folosind tehnologia blockchain.” – Cristian Mateescu, cofondator și CTO enfineo

„Este responsabilitatea firmelor de a armoniza așteptările celor două părți, consumatorii și acționarii, legate de rezultatele pe termen lung.”– Peter Barta, cofondator & CIO/COO enfineo