Producătorul de aluminiu Alro Slatina, care și-a redus semnificativ capacitatea de producție din cauza costurilor ridicate cu achiziția energiei electrice, va colabora cu Complexul Energetic Oltenia la construcția unei centrale pe gaz, la Ișalnița.
„Deși este un efort foarte complex, suntem încrezători că va fi un proiect de succes având un partener puternic, CEO, care înțelege noile realități ale pieței energetice și demonstrează că știe să se adapteze la acestea”, a declarat Marian Năstase, președintele Consiliului de Administratie al Alro.
Centrala ar urma să aibă o putere de 850 MW și va înlocui două blocuri vechi pe cărbune, fiecare cu o capacitate de 315 MW.
Alro a anunțat de mai multe ori că vrea să construiască centrale electrice pentru a-și acoperi necesarul de consum, inclusiv la Tulcea. În 2006, Alro chiar își manifesta interesul de a investi în construcția reactoatelor nucleare 3 și 4 de la Cernavodă. Niciunul dintre proiecte nu s-a concretizat.