FacebookTwitterLinkedIn

Agroland Business System, grup antreprenorial românesc de retail, agricultură și alimentație, finalizează anul acesta o investiție de 800.000 de euro la Avicola Mihăilești, investiție ce-i va permite grupului să crească capacitatea de producție la peste 200.000 de găini ouătoare.

Grupul condus de antreprenorul Horia Cardoș s-a listat deja cu aceste produse (n.red. – ouă de consum) în lanțul de magazine Mega Image. Pentru anul acesta, antreprenorul și-a propus să finalizeze din fonduri proprii o investiție în valoare de 800.000 de euro pentru a mări capacitatea de producție la Avicola Mihăilești, platforma companiei formată din șase ferme aflate pe o suprafață de 30 de hectare în județul Giurgiu.  

Scopul: compania are ca obiectiv să se poziționeze în perioada următoare în top 5 producători de ouă de consum din România.

„ (…) Intenția noastră este ca ouăle produse în cadrul Avicola Mihăilești să ajungă pe rafturile tuturor lanțurilor de supermarketuri la nivel național. Estimăm că în următorii doi-trei ani va exista un deficit de ouă de consum și, astfel, dorim să exploatăm această oportunitate și să creștem numărul de clienți și cantitățile de ouă livrate în piață. Obiectivul nostru este ca până la finalul anului să creștem capacitatea de producție la peste 200.000 de găini ouătoare, ceea ce va genera o producție lunară estimativă de cinci milioane de ouă de consum, peste 160.000 de ouă pe zi,” a declarat Horia Cardoș, fondator și CEO al Agroland Business System.

În primul trimestru al anului, Agroland a înregistrat venituri consolidate de 66,8 milioane de lei, o creștere cu 21% față de aceeași perioadă a anului trecut și un profit net de 1,6 milioane de lei, o apreciere cu 31% comparativ cu primul trimestru din 2021. În primele trei luni ale anului, vânzările de ouă de consum ale Agroland au crescut cu 51%, ajungând la 3,4 milioane de lei.

Compania vizează venituri de 12,5 milioane de lei din vânzarea de ouă comerciale în 2022, o creștere de 30% față de anul 2021 și o creștere cu 60% a vânzărilor de pui de o zi produși pe platforma de la Mihăilești, care se estimează că vor ajunge anul acesta la 10 milioane de lei.