Franklin Templeton International, administratorul Fondului Proprietatea, a anunțat că pe 1 februarie, Ministerul Finanțelor Publice a achitat Fondului suma de 189,1 milioane lei, reprezentând plata aferentă tuturor acțiunilor neplătite, deținute de Statul român în Fond.
La finalul anului trecut, Statul român deținea 363.812.350 de acțiuni neplătite, fiecare cu o valoare nominală de 0,52 lei. Astfel, noua valoare a capitalului social subscris și vărsat al Fondului este de 3,3 miliarde lei, împărțit în 6,4 miliarde acțiuni.
La finalul anului trecut, structura acționariatului arăta astfel: 39,28% acționari instituționali români, 21,14% persoane fizice române, 17,63% The Bank of New York Mellon, 15,25% acționari instituționali străini, 3,40% persoane fizice nerezidente în România și 0,11% Ministerul Finanțelor Publice.
Profitul realizat de Fondul Proprietatea în primele nouă luni ale anului trecut s-a ridicat la 3 miliarde lei.
Fondul Proprietatea a fost înființat în 2005 pentru a asigura resursele financiare necesare despăgubirii persoanelor expropriate în mod abuziv în timpul regimului comunist. Titularii drepturilor de despăgubire au devenit acționari ai Fondului Proprietatea. Despăgubirea a fost făcută în acţiuni reprezentând valoarea reală a imobilelor care nu s-au restituit în natură.