FacebookTwitterLinkedIn

Armen Sarkissian, președintele Armeniei, a anunțat duminică că va părăsi funcția de șef al statului. Decizia sa a fost motivată prin incapacitatea prerogativelor sale de a influenţa politica internă şi externă a ţării, relatează agenţiile internaţionale de presă.

„M-am gândit mult, şi după patru ani de muncă intensă am luat decizia de a părăsi funcţie de şef al statului (…) Trăim într-o realitate în care preşedintele nu se poate opune prin veto legilor pe care le consideră păguboase pentru popor şi Stat″⁣, a spus Sarkissian, în vârstă de 68 de ani, numit preşedinte de parlament în martie 2018, potrivit Agerpres.

Demisia lui survine în contextul tensiunilor cu guvernul condus de premierul Nikol Paşinian, căruia Sarkissian i-a cerut să demisioneze în urma înfrângerii suferite de Armenia în războiul din 2020 pentru controlul enclavei azere cu populaţie majoritar armeană Nagorno-Karabah.