Affan Yildirim – Director general, membru în Consiliul de administrație al Anchor Grup și membru al Consiliului de administrație al Shopping MallDova
Care sunt principalele obiective ale strategiei de business şi principalele realizări ale companiei dumneavoastră în acest an?
În 2021, focusul principal al strategiei de business a Anchor Grup, continuând direcția începută în 2020, a rămas sănătatea colegilor, a clienților, a partenerilor și a chiriașilor noștri. În această perioadă dificilă, am făcut tot ce a depins de noi pentru îndeplinirea acestui obiectiv și, pe lângă toate măsurile implementate anul trecut, anul acesta am decis să sprijinim autoritățile locale din București în lupta împotriva COVID 19, oferind Primăriilor Sectoarelor 3 și 6 spații pentru amenajarea și operarea de unități de vaccinare de tip drive-thru, în parcările centrelor noastre comerciale.
În al doilea rând, asigurarea continuității afacerii noastre și a activității partenerilor noștri este foarte importantă pentru noi. Lucrăm cu unii dintre ei de peste două decenii, ne-am dezvoltat împreună și suntem siguri că, tot împreună, vom depăși orice obstacole ar putea apărea în calea noastră. Parteneriatele de lungă durată, construite constant și temeinic de-a lungul anilor, au fost și au rămas principala valoare a Anchor Grup.
De asemenea, în centrul atenției noastre în acest an, este și divizia de rezidențial a companiei– am început lucrările de construcție pentru un nou proiect de locuințe, Select Residences.
O altă linie de business foarte importantă a grupului, retailul, este un segment pe care încercăm în permanență să-l rafinăm și dezvoltăm.
Mallurile noastre sunt destinații one-stop-shop, locații compacte, unde vizitatorii pot găsi cu ușurință tot ce au nevoie; dar ne străduim în permanență să diversificăm experiența generală și opțiunile de cumpărături pe care le oferim clienților; prin urmare, încercăm continuu să îmbunătățim mixul de chiriași, în ambele centre comerciale și să căutăm noi oportunități și retaileri atractivi, în funcție și de feedback-ul și comportamentul de consum al clienților noștri.
De exemplu, Bebe Tei este unul dintre cele mai importante și recente nume adăugate mixului de chiriași din București Mall- o tranzacție importantă, de mari dimensiuni, realizată de echipa noastră internă de leasing.
Anul acesta am finalizat o altă achiziție importantă pentru noi: Hollywood Multiplex, primul cinematograf multiplex deschis în România, a intrat recent în portofoliul Anchor Grup. Hollywood Multiplex a rămas un reper cheie în istoria peisajului cinematografic românesc, de la lansarea sa, în 2000. În urma achiziției, cinematograful trece în prezent printr-un proces de modernizare care va fi realizat pe etape. Cinematograful este deschis și operațional, iar lucrările de modernizare se fac, cu precădere, în afara orelor de funcționare. În cadrul cinematografului se află 10 săli de proiecție cu o capacitate de 2.125 de locuri, toate deservite de o echipă prietenoasă.
Ce vă motivează să vă treziți în fiecare dimineață să faceți business în România?
Sunt aici din 2011 și România a devenit casa mea de atunci. Când mă uit înapoi, decizia de a veni aici a fost una dintre cele mai bune pe care le-am luat de-a lungul carierei mele. Chiar dacă nu vorbesc foarte bine limba română, nu m-am simțit niciodată străin aici; dimpotrivă, simt, în fiecare zi, că această țară, cumva, m-a adoptat.
România este foarte deschisă și primitoare, atât la nivel personal, cât și la nivel de business. Este o țară cu un mediu antreprenorial foarte competitiv și ambițios, cu nenumărate povești de succes, dintre care unele replicate și în străinătate, care ne inspiră în fiecare zi să fim din ce în ce mai buni.
De asemenea, clienții noștri sunt și ei printre cei care ne motivează și ne determină în fiecare moment să creștem nivelul de experiențe pe care le oferim în centrele noastre comerciale, inovând mereu, fie că vorbim despre brandurile de modă, pe care le găsesc aici, despre posibilitățile de petrecere a timpului liber, de care se pot bucura, sau despre aventurile culinare pe care le pot explora.
Care sunt cele mai importante lecții pe care le-ați învățat pe timpul crizei?
Empatia, solidaritatea, flexibilitatea și reacțiile rapide sunt cele mai importante lecții pe care această perioadă le-a scos în evidență; dar, aș dori, de asemenea, să adaug la toate acestea o cultură organizațională puternică, care ne-a ajutat să rămânem apropiați într-o perioadă marcată de distanțare socială. În cadrul Anchor Grup întotdeauna am lucrat punând echipa pe primul loc, gândindu-ne la bunăstarea colegilor- pandemia ne-a arătat tuturor cât de important este acest tip de cultură organizațională, într-o situație fără precedent. Și, nu în ultimul rând, încrederea pe care partenerii și clienții noștri o au în noi s-a dovedit a fi un atu neprețuit în aceste vremuri.