WeWork a anunțat că va vinde controlul diviziei din China unuia dintre investitorii săi – firma de capital privat Trustbridge Partners, după ce anul trecut a eșuat în încercarea de a deveni companie publică.
Astfel, WeWork a declarat că va menține o participație minoritară și un „interes participativ” în WeWork China și că va primi o taxă anuală de la unitate pentru utilizarea mărcii.
Concomitent cu tranzacția, divizia a primit finanțare de 200 de milioane de dolari de la investitori existenți, au mai spus reprezentanții WeWork. De asemenea, Michael Jiang de la Trustbridge Partners va ocupa funcția de director executiv interimar al WeWork China.
Trustbridge și investitorul de stat din Singapore Temasek Holdings (Private) Ltd au purtat discuții despre preluare cu unitatea chineză a WeWork din ianuarie, a raportat Reuters.