FacebookTwitterLinkedIn

Xi Jinping, preşedintele Chinei, şi-a început prima vizită în Statele Unite după şase ani. Preşedintele Joe Biden a declarat că urmăreşte să restabilească o comunicare normală cu Beijingul. Xi Jinping urmează să se întâlnească, miercuri dimineaţă, cu Biden într-un loc nedezvăluit din zona golfului San Francisco.

După întâlnirea cu Joe Biden, președintele Chinei va participa la summitul anual al Forumului de cooperare economică Asia-Pacific (APEC).

Întrevederea Biden-Xi va fi prima întâlnire faţă în faţă dintre liderii american şi chinez după un an şi a fost prezentată de oficialii americani ca o oportunitate de a reduce fricţiunile în ceea ce mulţi consideră a fi cea mai periculoasă rivalitate din lume.

Biden şi Xi vor discuta despre conflictul dintre Israel şi Hamas din Gaza, precum şi despre eforturile SUA de a sprijini Ucraina în lupta sa împotriva armatei ruse. Vor fi abordate pe ordinea de zi și chestiuni economice.

Marți, la sosirea în SUA, Xi Jinping a salutat de pe treptele avionului său Air China şi a coborât pentru a se întâlni cu oficialii americani pe pistă, inclusiv cu secretarul Trezoreriei, Janet Yellen, şi cu ambasadorul SUA în China, Nicholas Burns.

Apoi, președintele Chinei s-a urcat în limuzina sa chineză Hongqi, sau „Steagul roşu”, şi a plecat spre San Francisco, unde sunt aşteptate demonstraţii atât pro, cât şi contra vizitei sale, notează News.ro.