Van Cleef & Arpels. „Oh”-uri și „Ah”-uri
Vestea bună este că Watches and Wonders a revenit în forță, iar eu, una, sper să și rămână în peisaj. Vestea și mai bună: cei de la Van Cleef & Arpels au revenit printre expozanți, pentru că – așa cum o spun chiar ei – noul salon vorbește despre ceasuri, dar și despre minuni. Iar minunile sunt specialitatea brandului Van Cleef. Sau, așa cum frumos o spun tot ei: „Când începem să lucrăm la un proiect nou, nu ne gândim la mecanism sau la design – în primul rând, trebuie să știm povestea pe care vrem să o spunem. Așadar, mai întâi visăm visul și apoi apelăm la măiestria noastră orologeră pentru a-i da viață visului”.
Pe toată durata prezentării, la stand nu s-au auzit decât „Oh”-uri și „Ah”-uri. Și nu mi-e rușine să mărturisesc că m-am minunat mai ceva decât toți ceilalți prezenți. Și iată și motivul: splendoare și inovație mecanică într-un obiect minuscul, impecabil realizat. În secolul al XVIII-lea, un botanist suedez, pe nume Carl von Linne, s-a străduit să creeze în grădina sa un ceas botanic, în care fiecare oră să fie marcată de câte o floare, alta de fiecare dată. Nu a reușit.

Și totuși, aproape trei secole mai târziu, Van Cleef & Arpels a creat un ceas aparte, pe care l-a numit Lady Arpels Heure Fleurie – o veritabilă operă de artă, care o face pe cea care o poartă să numere florile înflorite pentru a afla cât este ceasul. Cu alte cuvinte, doar florile deschise pot fi numărate pentru a marca orele. Așadar, dacă puteți vedea diamantul din interior, înseamnă că floarea s-a deschis. Minutele sunt afișate pe lateralele carcasei.

Lady Arpels Heure Fleurie are o simfonie de flori albastre care acoperă cadranul, iar Lady Arpels Heure Fleurie Cerisier este o altă versiune – cu flori de cireș de această dată. Ambele modele sunt întruchipări în plan concret ale filozofiei Casei – Poezia Timpului. Povestea cadranului continuă însă și pe capacul carcasei, cu superba masă oscilantă, protejată de cristalul safir gravat și emailat.


A doua noutate a brandului este Ballerine Enchantée – model inspirat de celebra balerină rusă a secolului al XIX-lea, Anna Pavlova, care spunea că i-ar fi plăcut să poată dansa cu delicatețea unui fluture. Casa orologeră a reproiectat ceasul cu balerină, deja existent în portofoliul brandului, astfel încât să îi ofere siluetei grațioase de pe cadran aripi mobile. Ceasul este alimentat de un mecanism cu remontaj automat, capabil să miște cât se poate de grațios aripile din email lucrate în tehnica plique-à-jour.
Van Cleef & Arpels a mai lansat trei obiecte extraordinare: Fontaine aux Oiseaux (un superb automat, care dă viață ceremonialului de curtare dintre două turturele), Rêveries de Berryline, înfățișând tot o pasăre – de această dată, un colibri care poartă în cioc un minunat diamant, și incredibilul Planetarium – un splendid și complex ceas de masă, în care planetele se rotesc la viteza lor reală din spațiu (dacă aveți de gând să îl cumpărați, trebuie să știți că Saturn face o rotație completă în 29 de ani – așadar, veți avea de așteptat).