FacebookTwitterLinkedIn

În trimestrul al doilea din 2024, livrările de computere personale pe plan mondial au crescut cu 3% datorită majorării cererii de dispozitive care folosesc inteligenţa artificială (AI). Cea mai mare creștere în rândul producătorilor de PC-uri a fost înregistrat de Apple (SUA).

Potrivit celui mai recent raport IDC, livrările tuturor producătorilor de PC-uri s-au situat la 64,9 milioane de unităţi în perioada aprilie-iunie 2024, al doilea trimestru consecutiv de creştere, după doi ani de declin.

Livrările Apple au crescut cu 20,8%, comparativ cu trimestrul doi din 2023, pe locul doi fiind Acer Group, cu un avans de 13,7%. Grupul Lenovo (China) are cea mai mare cotă de piaţă, 22,7%, urmat de HP, (21,1%) şi Dell (15,5%), notează Agerpres.  

În ultimii doi ani, piaţa PC-urilor s-a confruntat cu dificultăţi, în condiţiile în care cererea creată de munca la domiciliu în timpul pandemiei s-a diminuat puternic. Analiştii se aşteaptă la o redresare, pe fondul majorării cererii de dispozitive care folosesc inteligenţa artificială.

Raportul IDC susține că rezultatele slabe din China continuă să afecteze piaţa pentru că, excluzând statul asiatic, livrările de computere personale pe plan mondial au crescut în ritm anual cu peste 5% în trimestrul doi din 2024.