Comisia Europeană spune că va consulta statele membre în privința acestui plan de ajutor. Unul dintre obiective este combaterea concurenței neloiale din partea firmelor de stat, care sunt coloana vertebrală a unor economii precum China.
În prezent, se urmărește o protecție suplimentară pentru afacerile de pe teritoriul UE, având în vedere impactul financiar semnificativ pe care criza COVID-19 îl are asupra lor.
„În principiu, acest lucru nu intră în sfera de aplicare a ajutorului de stat pe care îl oferă UE, dar este important pentru intervențiile statelor membre de a preveni preluarea companiilor strategice de către cumpărătorii străini”, a declarat un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.
„Ca în orice criză, activele industriale și corporative sunt sub amenințate. Reziliența industriilor noastre, capacitatea acestora de a răspunde în continuare nevoilor cetățenilor din UE și păstrarea bunurilor și tehnologiei strategice sunt esențiale”, a adăugat purtătorul de cuvânt.
Luna trecută, Comisia Europeană a emis o serie de direcții pentru a asigura o abordare puternică la nivelul UE în ceea ce privește screeningul investițiilor străine „într-o perioadă în care o criză de sănătate publică determină vulnerabilitate economică”.