FacebookTwitterLinkedIn

Miniștrii de externe ai Uniunii Europene și-au exprimat disponibilitatea de a deschide relații mai strânse cu Turcia, însă au rezistat presiunilor venite de la Ankara de a lua în calcul aderarea Turciei la blocul comunitar, potrivit Bloomberg News.

“Suntem convinși că există un interes reciproc de a dezvolta o relație puternică între Turcia și Uniunea Europeană, iar o detensionare pe termen lung în Mediterana de Est ar aduce beneficii stabilității și securității întregii regiuni”, a declarat Josep Borrell, șeful afacerilor externe al UE, în fața reporterilor, după întâlnirea miniștrilor la Bruxelles. 

Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a insistat de mult timp ca UE să actualizeze și să extindă sfera acordului existent privind uniunea vamală și să aprobe călătoriile fără vize pentru cetățenii turci, în timp ce a căutat constant legături economice mai profunde. 

Discuțiile privind liberalizarea vizelor sunt încă în desfășurare, iar Turcia a cerut țărilor UE să faciliteze procesul de obținere a vizelor pentru anumite categorii de persoane – mai ales oamenii de afaceri și studenți. 

Înainte de a susține cererea Suediei de aderare la NATO, Erdogan a avut comentarii prin care candidatura Suediei și eforturile Ankarei de a adera la UE au fost procese asociate și pe care le vedea parcurse în paralel. 

Cu toate acestea, aderarea Turciei la bloc rămâne încă o problemă tabu din cauza îngrijorărilor UE legate de statul de drept și de drepturile omului. 

Borrell a afirmat că rezolvarea tensiunilor cu privire la Cipru va fi cheia “reangajării” cu Turcia. Acesta a mai adăugat cărespectarea libertăților fundamentale, așa cum sunt definite în Convenția Europeană a Drepturilor Omului, va fi condiție esențială. 

Cipru este împărțită din 1974, când Turcia a ocupat a partea nordică a insulei, în urma unui lovituri de stat susținute de cei care doreau unirea țării cu Grecia. 

Ministrul german de externe, Annalena Baerbock, a declarat jurnaliștilor că miniștrii vor discuta despre Turcia la cererea guvernului său. “Mai ales după alegeri, este important să ne gândim la modul în care vom continua să cooperăm cu un vecin care nu este întotdeauna ușor de gestionat, dar care este un actor global important în vecinătatea imediată a blocului”, a spus Baerbock. 

Borrell urmează să prezinte un raport privind relația UE-Turcia până la toamnă, dar aderarea la UE a Turciei rămâne, totuși, un prospect îndepărtat. 

“Atâta timp cât ne confruntăm cu persoane care s-au luptat pentru drepturile omului și care acum sunt închise în Turcia, nu vom putea înainta nici măcar cu un pas”, a declarat Jean Asselborn din Luxemburg înainte de întâlnire. 

Turcia a depus cererea de aderare la UE la sfârșitul anilor 1980, dar negocierile au stagnat.