FacebookTwitterLinkedIn

Festivalul itinerant, dedicat Munților Făgăraș, naturii și comunităților de la poalele acestora, Făgăraș Fest a fost organizat în acest weekend la Porumbacu de Sus, județul Sibiu.

Organizat de Fundația Conservation Carpathia și  ProPark – Fundația pentru Arii Protejate, festivalul are rolul de a promova unicitatea și frumusețea zonelor naturale din România și de a atrage atenția asupra importanței protejării celor mai întinse păduri sălbatice de pe continent, în beneficiul oamenilor și al naturii.

Din 2019, Făgăraș Fest promovează unicitatea și frumusețea Munților Făgăraș. Este un eveniment-manifest care promovează Munții Făgăraș, comunitățile din vecinătate acestora, într-un mix de activități în natură, care includ cinematograf în aer liber, concerte, activități educative și tururi ghidate. Făgăraș Fest este organizat, an de an, în alt loc. Prima ediție a avut loc în Lerești, a doua în Nucșoara, județul Argeș, a treia în Avrig, județul Sibiu. Această ediție, organizată la Porumbacu de Sus a atras numeroși turiști, care s-au cazat în unitățile de cazare din comuna Porumbacu de Sus și Valea Avrigului. 

Atmosfera a fost întreținută de Zdob și Zdub, Nico de Transilvania și Ovidiu Lipan Țăndărică și Fanfara 10 Prăjini.
„Avem o moștenire naturală unică în Europa prin munții și pădurile din țară și trebuie să avem grijă de aceasta. Astfel, prin Făgăraș Fest, alegem în mod constant alte zone ale Munților Făgăraș unde să desfășurăm festivalul, pentru a implica comunitățile locale și pentru a le ajuta să beneficieze de expunere vastă, iar anul acesta am ajuns în Porumbacu de Sus, județul Sibiu. Festivalul nostru a adus întotdeauna un plus de valoare în eforturile localnicilor de a-și promova regiunea, cu respect și responsabilitate, în armonie cu mediul înconjurător”, afirmă Victoria Donos, directorul de comunicare al Fundației Conservation Carpathia.