Turcia este în negocieri cu grupul canadian Candu Energy Inc şi alte companii privind planurile de a construi a doua şi a treia centrală nucleară, a anunţat ministrul Energiei, Alparslan Bayraktar.
Vorbind cu jurnaliştii în timpul unei vizite în sudul ţării, Bayraktar a declarat că Turcia vrea anul acesta “să propună un nume” pentru proiectele dedicate planificatelor sale centrale nucleare, notează Reuters și Agerpres.
“Rusia, Coreea de Sud şi China sunt interesate de a doua şi a treia centrală nucleară. Dar pe lângă aceste ţări, sunt şi alte state şi companii cu care negociem”, a explicat oficialul turc.
“Una dintre ele este Canada, de exemplu. Compania Candu”, a adăugat el.
Reprezentanţii Candu, companie prezentă şi în România, nu au răspuns imediat solicitărilor de a face comentarii.
Prima centrală nucleară din Turcia – Akkuyu – este construită în prezent de grupul rus Rosatom la Akkuyu, pe coasta Mediteranei. Akkuyu ar urma să înceapă generarea de electricitate în 2025. Reactorul iniţial al centralei, cu o capacitate de 1.200 megawaţi (MW), ar urma să satisfacă 2,5% din cererea de electricitate a ţării. După ce unitatea va fi deplin operaţională, cu o capacitate totală de 4.800 MW, Akkuyu va furniza 10% din necesarul de electricitate al Turciei.
Recent, Bayraktar a confirmat că Turcia intenţionează să construiască încă două centrale nucleare până în 2035.
Pentru a-şi îndeplini obiectivele energetice din 2035, Turcia intenţionează să dezvolte centralele nucleare din Sinope şi din Tracia. Împreună, aceste proiecte vor majora capacitatea de energie nucleară a ţării la 7.200 megawaţi.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.