Președintele american Donald Trump a declarat, într-o conferință de presă susținută la Casa Albă, că actuala campanie militară împotriva Iranului „a continuat cu toată forța în ultimele zile”, iar atacurile americane au afectat grav capacitățile militare ale Republicii Islamice.
„Ei au fost literalmente anihilați. Forțele Aeriene nu mai sunt, Marina a dispărut, multe nave au fost scufundate”, a afirmat liderul de la Casa Albă. Trump a adăugat că sistemele radar iraniene și o parte dintre liderii regimului au fost eliminate, susținând în același timp că SUA au lovit peste 7.000 de ținte pe teritoriul Iranului.
Potrivit președintelui american, campania militară a dus la o reducere de 90% a lansărilor de rachete balistice iraniene și la o scădere de 95% a atacurilor cu drone. „Rachetele sosesc acum cu picătura, pentru că nu le-au mai rămas prea multe”, a spus Trump.
Liderul american a susținut, de asemenea, că peste 100 de nave militare iraniene au fost scufundate sau distruse în ultima săptămână și jumătate. El a afirmat că mai mult de 30 de nave folosite pentru amplasarea minelor navale au fost distruse în zona Strâmtorii Ormuz, deși a admis că Washingtonul nu poate confirma dacă Iranul reușise efectiv să planteze mine în această rută strategică.
„Am lovit, după cunoștințele noastre, toate navele lor de minare. Nu știm dacă au aruncat vreuna, dar am lovit toate cele 30 de nave ale lor”, a declarat Trump, adăugând că SUA „distrug” capacitatea Iranului de a amenința transportul comercial prin Strâmtoarea Ormuz.
În cadrul aceleiași conferințe, Donald Trump a afirmat că forțele americane au lovit masiv Insula Kharg, nod esențial pentru exporturile petroliere iraniene, însă au evitat până acum infrastructura petrolieră.
„Am distrus literalmente totul de pe insulă, cu excepția zonei unde se află petrolul. Am lăsat conductele. Nu am vrut să facem asta, dar o putem face în cinci minute”, a spus Trump.
Președintele american a explicat că evitarea atacării acestor facilități a fost o decizie luată pentru a lăsa deschisă posibilitatea reconstrucției viitoare a Iranului, însă a avertizat că această poziție s-ar putea schimba. Insula Kharg gestionează aproximativ 90% din exporturile de țiței ale Iranului, iar o lovitură directă asupra terminalelor petroliere ar risca să provoace o escaladare majoră.
Trump și-a exprimat și nemulțumirea față de aliații Statelor Unite care au refuzat până acum să trimită nave de război pentru escortarea petrolierelor prin Strâmtoarea Ormuz. Președintele american a spus că unele state care au beneficiat timp de decenii de protecția militară a SUA nu s-au arătat suficient de dispuse să sprijine Washingtonul într-o misiune pe care a descris-o drept „foarte minoră”.
„Numeroase țări mi-au spus că sunt pe drum. Unele sunt foarte entuziasmate, iar altele nu”, a afirmat Trump. El a criticat în special lipsa de disponibilitate a unor aliați de a contribui cu nave specializate, spunând că acest lucru confirmă o convingere mai veche a sa, potrivit căreia SUA își apără partenerii, dar nu primesc același sprijin la nevoie.
Iranul spune că va continua războiul „atât timp cât va fi necesar”
De cealaltă parte, Iranul a transmis luni că este hotărât să continue lupta atât timp cât va fi necesar. Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghaei, a declarat că forțele armate iraniene și populația sunt decise să reziste până când adversarii vor înțelege că nu pot ataca Iranul atunci când doresc și opri conflictul doar când situația le convine.
Oficialul iranian a spus că Teheranul nu va accepta ca „două regimuri malefice”, referindu-se la SUA și Israel, să impună periodic războaie regiunii. El a cerut tragerea la răspundere a agresorilor și a avertizat asupra unor posibile atacuri sub steag fals, despre care a spus că ar putea fi puse pe seama Iranului.
Iranul și-a reafirmat poziția și în fața Consiliului ONU pentru Drepturile Omului de la Geneva, unde ambasadorul iranian Ali Bahreini a declarat că țara sa nu va ceda în fața „agresiunii ilegale” a SUA și Israelului. El a avertizat că viețile a 90 de milioane de iranieni sunt puse în pericol de atacurile aeriene continue și a cerut ca atenția internațională să se concentreze asupra efectelor umanitare ale războiului.
Războiul declanșat de SUA și Israel pe 28 februarie a intrat în a treia săptămână și constă într-o campanie intensă de atacuri aeriene asupra Iranului. Potrivit Pentagonului, în primele două săptămâni au fost lovite peste 15.000 de ținte, în special instalații nucleare, facilități de producție și lansare a rachetelor balistice, depozite de muniții, baze militare și locații unde s-ar afla lideri politici și militari.
Iranul răspunde prin valuri de drone și rachete lansate asupra Israelului și asupra bazelor și intereselor americane din Golf. În paralel, Teheranul încearcă să extindă geografic conflictul, mizând inclusiv pe controlul Strâmtorii Ormuz, una dintre cele mai sensibile rute energetice ale lumii, prin care tranzitează aproximativ 20% din comerțul mondial cu petrol și gaze naturale lichefiate.