Președintele Donald Trump a anunțat că Apple va investi suplimentar 100 de miliarde de dolari în Statele Unite, o mișcare care ar putea ajuta compania să evite eventuale tarife vamale impuse iPhone-urilor.
Angajamentul nou ridică investiția totală asumată de Apple pe teritoriul SUA la 600 de miliarde de dolari în următorii patru ani. La începutul acestui an, compania anunțase deja că va investi 500 de miliarde de dolari și va angaja 20.000 de oameni în toată țara în acest interval.
Potrivit Reuters, anunțul se concentrează pe extinderea lanțului de aprovizionare al Apple și a capacităților de producție avansată în SUA, dar nu răspunde pe deplin cererii lui Trump ca iPhone-urile să fie fabricate integral pe teritoriul american.
„Companii precum Apple se întorc acasă. Toate se întorc acasă,” a declarat Trump jurnaliștilor din Biroul Oval, după întâlnirea cu CEO-ul Apple, Tim Cook. „Este un pas important spre obiectivul final de a ne asigura că iPhone-urile vândute în America sunt fabricate tot în America,” a adăugat Trump, citat de Reuters.
Întrebat dacă Apple ar putea ajunge să construiască complet iPhone-uri în SUA, Cook a remarcat că multe componente, precum semiconductori, sticlă și module Face ID, sunt deja produse intern, dar că asamblarea finală va rămâne în străinătate „pentru o vreme.”
Deși angajamentul investițional este semnificativ, analiștii afirmă că cifrele sunt în linie cu tiparele obișnuite de cheltuieli ale Apple și reflectă promisiuni similare făcute în timpul ambelor administrații – Trump și Biden.
Apple continuă să își fabrice majoritatea produselor – inclusiv iPhone-uri și iPad-uri – în Asia, în special în China, deși în ultimii ani a mutat o parte din producție în Vietnam, Thailanda și India.
În ciuda presiunilor politice, majoritatea analiștilor sunt de acord că fabricarea iPhone-urilor în SUA rămâne nerealistă din cauza costurilor cu forța de muncă și a complexității lanțului global de aprovizionare.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.