FacebookTwitterLinkedIn

Vodafone Group Plc a obținut aprobarea pentru a crea cea mai mare companie de telefonie mobilă din Marea Britanie, marcând un moment semnificativ pentru operatorii de telecomunicații europeni și deschizând calea pentru o posibilă undă de consolidări care ar putea permite industriei să se reconstruiască.

Potrivit Bloomberg, de ani de zile, șefii Vodafone s-au plâns autorităților de reglementare că atitudinea lor excesiv de restrictivă afectează industria în Europa. Ei au susținut că nu pot obține suficientă scalare pentru a continua investițiile în rețele, în contextul unei cereri crescânde din partea consumatorilor pentru streaming și alte servicii.

Autoritățile de reglementare s-au temut mult timp că reducerea competiției ar duce la creșterea prețurilor. Decizia luată joi de Autoritatea pentru Concurență și Piețe (CMA) din Marea Britanie, de a aproba fuziunea de 15 miliarde de lire sterline (19,1 miliarde de dolari) cu Three, parte a CK Hutchison Holding Ltd., nu este lipsită de riscuri.
Dacă competiția scade și facturile pentru telefonie mobilă cresc, publicul ar putea reacționa negativ, mai ales după ani de beneficii din războaiele prețurilor care au dus la oferte atractive, viteze mai mari ale internetului mobil și date nelimitate.

Margherita Della Valle, directorul general al Vodafone, afirmă că rețelele sunt costisitoare, iar restricțiile învechite au limitat capacitatea financiară a companiilor de a le moderniza.

CMA a aprobat joi tranzacția Vodafone-Three, după o investigație de 10 luni, cu condiția ca ambele companii să se angajeze să investească 11 miliarde de lire sterline în infrastructura digitală a Marii Britanii.

Analiștii de la JPMorgan au declarat că decizia din Marea Britanie, alături de o alta în Italia, „ar putea cataliza treptat mai multe tranzacții” în Europa.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.