FacebookTwitterLinkedIn

Potrivit Forbes SUA, filmul creat pe baza concertului lui Taylor Swift – Taylor Swift: The Eras Tour a ajuns în cinematografe în 13 octombrie, însă rapoartele anterioare lansării filmului sugerează că filmul i-a adus deja o plată substanțială starului.

Potrivit revistei Variety, Swift și echipa ei au câștigat aproximativ 60 de milioane de dolari din film, luând în considerare doar cifrele din weekendul de deschidere. 

Taylor Swift: The Eras Tour ar fi generat, se pare, cel puțin 100 de milioane de dolari din vânzările de bilete chiar înainte de lansarea în cinematografe. Filmul a depășit mai multe recorduri de pre-vânzare săptămânile trecute, indicând că succesul său la box-office abia începe. 

Variety menționează că Swift și echipa ei vor câștiga aproximativ 57% din banii generați din vânzările de bilete. Acesta este un procent mai mare decât norma, iar discrepanța se datorează deciziei lui Swift de a urma un plan de lansare non-tradițional, colaborând direct cu AMC, o companie cu experiență limitată în distribuția de filme, în special pentru un proiect de această magnitudine. Practic, Swift a eliminat intermediarii, rezultând recompense mai mari pentru ea însăși. 

Este important de menționat că suma de 60 de milioane de dolari se bazează doar pe biletele vândute în avans. Cel mai probabil că acestă cifră va crește semnificativ în săptămânile și lunile următoare, pe măsură ce filmul continuă să ruleze în cinematografe, atrăgând milioane de fani. 

Forbes SUA a relatat că producția filmului Taylor Swift: The Eras Tour a costat între 10 și 20 de milioane de dolari, astfel că a amortizat deja de mai multe ori bugetul înainte de lansare.