Autoritățile americane au anunțat că au purtat discuții cu mai multe companii internaționale de energie în vederea realizării unor planuri de urgență privind furnizarea de gaze natural în Europa în cazul în care conflictul dintre Ucraina și Rusia ar duce la întreruperea furnizării de gaze rusești.
Deși Rusia neagă că vrea să atace Ucraina, SUA sunt îngrijorate că Rusia se pregăteşte pentru posibilitatea unui nou atac militar asupra ţării pe care a invadat-o în 2014, notează Reuters.
În prezent, Uniunea Europeană depinde de Rusia pentru aproximativ o treime din necesarul său de gaze, iar orice întrerupere a livrărilor de gaze ale Rusiei către Europa ar exacerba o criză energetică cauzată de lipsa combustibilului. Toate acestea s-ar suprapune unui context deloc favorabil industriei energetice: preţurile record ale energiei au crescut destul de mult facturile pentru consumatori, precum şi costurile companiilor.
În această situație, mai mulți oficiali aparținând Departamentului de Stat american au solicitat discuții cu mai multe companii din domeniul energetic pentru a întreba de unde ar putea veni livrările suplimentare dacă va fi nevoie, au declarat pentru Reuters două surse din industrie familiarizate cu discuţiile, care au dorit să râmână sub rezerva anonimatului din cauza sensibilităţii problemei.
Potrivit acestora, multe companii le-au spus oficialilor guvernamentali americani că rezervele globale de gaze sunt limitate şi că există puţine gaze disponibile pentru a înlocui volumele mari din Rusia.
Discuţiile Departamentului de Stat cu companiile energetice au fost conduse de consilierul principal pentru securitatea energetică Amos Hochstein, a declarat un oficial înalt al Departamentului de Stat al SUA, vorbind, de asemenea, sub condiţia anonimatului.
Departamentul de Stat nu le-a cerut companiilor să mărească producţia, a adăugat oficialul.
„Pe lângă faptul că au întrebat companiile ce capacitate au pentru a-şi mări livrările, oficialii americani au întrebat şi dacă au capacitatea de a creşte exporturile şi de a amâna întreţinerea exploatărilor”, a punctat una dintre sursele apropiate situației.
Nu se știe însă exact care sunt companiile contactate de oficialii americani. Royal Dutch Shell, ConocoPhillips şi Exxon au refuzat să comenteze atunci când au fost întrebaţi dacă au fost contactaţi, punctează Reuters.
În ultimele două luni, Moscova a alarmat Occidentul prin desfăşurarea de trupe în apropierea Ucrainei, ca urmare a confiscării peninsulei Crimeea din Ucraina în 2014 şi a sprijinirii separatiştilor care luptă împotriva trupelor de la Kiev în estul Ucrainei.