Revolut, compania financiară globală cu peste 45 de milioane de clienți în toată lumea, a realizat o analiză privind raportarea consumatorilor români la securitatea fondurilor în contextul cumpărăturilor de Black Friday și a realizat un studiu pe această temă în rândul a 1.000 de consumatori români de peste 18 ani.
Așadar, un studiu recent realizat de Dynata pentru Revolut ne arată că, de Black Friday 2024, aproape jumătate dintre respondenți (46%) intenționează să facă achiziții, mai ales pentru a profita de discount-urile la produsele care sunt prea scumpe pentru puterea lor de cumpărare.
Participanții la studiu au mai declarat și că profită de această oportunitate pentru a cumpăra la prețuri mai avantajoase produse care le sunt necesare pe parcursul anului (45%). 8 din 10 români spun, însă, că intenționează să cheltuiască mai puțin de Black Friday și de Crăciun deoarece bugetele lor au fost afectate de inflație.
Cu 52% dintre respondenți intenționând să cumpere online față de 44% din magazin, Black Friday este de departe cel mai mare eveniment comercial al finalului de an și una dintre ocaziile care contribuie la intensificarea scam-urilor de cumpărături.
Potrivit celui mai recent Raport privind Securitatea Consumatorilor și Fraudele, realizat de Revolut, scam-urile de cumpărături reprezintă principala tipologie de fraude bancare semnalată în România în primul semestru al anului 2024, cu 54% din numărul total de fraude semnalate. La nivel global, același raport Revolut a arătat că 60% dintre scam-urile raportate de clienți au fost din aceeași categorie.
Deși incidența acestui tip de scam-uri este de așteptat să crească în timpul Black Friday, rezultatele provenite din studiul Dynata arată că doar 8% dintre români se arată cu adevărat îngrijorați de creșterea riscului de fraudă în timpul sezonului cadourilor și ar prefera, din acest motiv, să cumpere mai degrabă din magazine fizice. Românii cu vârste cuprinse între 45-54 de ani și seniorii (65+) sunt chiar mai temători decât celelalte categorii de vârstă și preferă să meargă în magazine pentru a cumpăra de Black Friday, în proporție de 9% și, respectiv, 10% dintre respondenți. Aceleași segmente de vârstă cred că Black Friday nu este neapărat o bună ocazie de a face cumpărături, mai ales din cauza site-urilor înșelătoare sau a falșilor vânzători (6%). În același timp, 86% dintre respondenți consideră că de Black Friday pot prinde niște oferte bune.
Doar 4% dintre respondenți spun că de Black Friday se poate să fii păcălit foarte ușor și să devii victimă a unor scam-uri, femeile fiind mai îngrijorate decât bărbații (5% vs 3%).
Printre recomandările Revolut pentru a recunoaște scam-urile de cumpărături, având în vedere că escrocii pot crea site-uri false de comercializare de produse, astfel încât acestea să arate exact ca magazinele online autentice, este verificarea adresei site-ului (URL), pentru a constata că este corectă și reală. În plus, consumatorii pot verifica dacă site-ul are recenzii de la alți cumpărători și are un istoric de activitate. Nu în ultimul rând, cei care cumpără pot urmări coletele expediate direct din platforma sau de pe site-ul firmei de curierat, trebuie să verifice întotdeauna adresa de email a expeditorului și să fie vigilenți la eventuale greșeli de ortografie/ exprimare, pentru a evita accesarea unor linkuri suspecte.