FacebookTwitterLinkedIn

Companiile Sony şi Honda Motor au convenit să formeze o companie mixtă deţinută în părţi egale, care va începe să vândă automobile electrice din 2025.

La compania mixtă, anunţată pentru prima dată în martie 2022 şi numită Sony Honda Mobility, Honda îşi va aduce experienţa în construirea şi vânzarea de maşini, iar Sony contribui cu software şi tehnologii, au declarat cele două companii, infomează News.ro.

Fiecare companie va investi 5 miliarde de yeni (37,5 milioane de dolari) în această companie.

Producătorul auto Honda, care oferă un singur vehicul electric, a declarat că intenţionează să lanseze 30 de modele de vehicule electrice şi să producă aproximativ 2 milioane de vehicule electrice anual până în 2030.

Honda se confruntă cu marje reduse, deoarece costurile materiilor prime au crescut şi o criză globală a cipurilor dăunează producţiei.